DCSIMG
Log på

Den sociale sektor

 


Med udgangspunkt i Udvalget for botilbud og opholdssteder arbejder Dansk Erhverv for at opnå fair, ensartede og rimelige vilkår for alle private botilbud og opholdssteder i Danmark.

På området for de private botilbud og opholdssteder stilles der i dag en række administrative og driftsmæssige krav til private botilbud og opholdssteder, som resulterer i, at tilbuddene skal bruge unødig meget tid på administration. Dansk Erhverv mener i overensstemmelse med regeringens kvalitetsreform, at denne tid i stedet burde bruges på omsorg og service over for udsatte børn og voksne.

Dansk Erhverv Arbejdsgiver har indgået landsoverenskomst med SL (Socialpædagogernes Landsforbund) for private opholdssteder og botilbud mv. Medlemmer af Dansk Erhverv Arbejdsgiver vil kunne tiltræde denne overenskomst.

Du kan læse mere om Dansk Erhvervs politiske arbejde på det sociale område her.

Kontakt

Hvis du har spørgsmål, kontakt vores Hotline på
T. 3374 6400