Videnstafet 2012 - afholdes 26. april 2012 på Børsen
Politiske nyheder30-03-2012
Dansk Erhverv uddeler igen i år den eftertragtede Videnstafet til Danmarks mest nytænkende og ambitiøse videnvirksomhed.
Sidebillede
Tilmeld dig her: Videnstafetten 2012 - 26. april 2012
Dansk Erhverv uddeler igen i år den eftertragtede Videnstafet til Danmarks mest nytænkende og ambitiøse videnvirksomhed. Årets ti slutspurtere i stafetten er netop udvalgt, og hvor feltet af nominerede inden for kategorien ’Rådgivning & Kreativitet’ spænder bredt fra revision til idébureau, er de nominerede i kategorien ’Digital & Teknologi’ især succesfulde på innovation, fordi de følger ’de små skridts politik’.
Det er nu fjerde gang, at Dansk Erhverv uddeler Videnstafetten til de videnvirksomheder, der er længst fremme, når det kommer til parametrene ’forretning’, ’innovation’ og ’ledelse’. Dansk Erhverv ønsker med Videnstafet-prisen at sætte fokus på de virksomheder, der aspirerer til at blive nogle af videnservicebranchens absolutte frontløbere, for der er et stort behov for den rette kombination af innovation og ambitioner.
Ej blot et buzz word
”Det er vigtigt, at vi får sat fokus på og hyldet de danske videnvirksomheder, der har ideerne og ambitionerne. For innovation er ikke blot en floskel eller et ”buzz word”. Innovation sætter skub i økonomisk vækst og udvikling,” forklarer Steffen Lüders, CEO, Mannov A/S og formand for dommerpanelet.
”Skal Danmark klare sig i den internationale konkurrence, skal vi have mange flere virksomheder, der tør tænke nyt og kreativt, gå imod strømmen, og at lade købmandskab og tøjlesløs kreativitet kreativitet gå hånd i hånd. Det er disse virksomheder, der genererer ny viden, produkter og services, og det er de primære motorer for vækst i Danmark. Det er det, vi skal leve af i fremtiden, understreger,” Søren Friis Larsen, markedsdirektør i Dansk Erhverv.
De er nominerede til Videnstafet 2012:
De nominerede i kategorien ’Rådgivning & Kreativitet’ kommer i år fra hver deres hjørne af rådgivningsbranchen. De nominerede spænder her fra den mere traditionelle rådgivningsbranche som fx revision, til de kreative rådgivningsbrancher som design, reklame og jobforandringsprocesser.
I kategorien ’Digital & Teknologi’ går tendensen imod, at man her er dygtige til at innovere gennem ’ de små skridts politik’, det vil sige at finjustere, skrue på og forbedre eksisterende produkter og ydelser og herigennem kunne levere nye, innovative tiltag og services.
Rådgivning & Kreativitet
Hatch & Bloom et dansk idé- og designbureau, der blev grundlagt i 2007, de leverer servicedesign, og det er virksomhedens mål at arbejde på tværs af discipliner, markeder og medier. Hatch & Bloom baserer sit innovationsarbejde tværfagligt gennem ”design thinking” og fokus på enkle idéer. I praksis har Hatch & Bloom udviklet en række nye metoder, hvoraf den overordnede og væsentligste er virksomhedens strategiske sammentænkning af research og kreativitet. Hatch & Bloom har kontorer i både København og Århus, har 12 fuldtidsansatte og fire nye medarbejdere på vej.
In-Mind arbejder ud fra en filosofi om at fokusere på slutbrugeren af reklameydelsen og ud fra et forsøg på at anskue reklame og markedsføring i et bredere perspektiv. Virksomheden vægter trade-delen i markedsføringen lige så højt som TV-markedsføringen. In-Mind er et mindre dansk reklamebureau, der blev grundlagt i 2009, ligger i København og har seks ansatte.
CIID tilbyder både uddannelses-, konsulent- og researchydelser inden for sit virkefelt, som er interaktivt design. Interaktivt design er en praksis, der søger at kombinere en række forskellige traditioneller designdiscipliner med socio-teknologiske tendenser. CIID’s innovationsstrategi består af at skabe en effektiv og metodologisk innovationskultur, at gøre brug af tværkulturelle og interdisciplinære teams, og at få fuldt udbytte af den synergi, der skabes ved at yde både uddannelses-, konsulent- og researchydelser. CIID er en dansk virksomhed med globalt udsyn, der blev etableret i 2006. CIID ligger i København og har 15 ansatte og en større antal løsere tilknyttede freelancere. Tilknyttet virksomheden er desuden 23 masterstuderende.
BDO er et dansk statsautoriseret revisionsselskab med en historie, der går over 100 år tilbage. virksomheden er Danmarks fjerdestørste revisions- og rådgivningsvirksomhed med gennemsnitligt 1.000 medarbejdere. BDO findes i dag i 29 byer i hele Danmark dog primært i Jylland. Målet er at være markedsledende inden for revision, økonomisk rådgivning og lignende serviceydelser til SMV’ere. BDO arbejder med en målrettet indsats inden for tre fokusområder: Forretningsudvikling, forretningseffektivisering samt udvikling af fremtidens ledere. BDO’s fokus på innovation er tæt forbundet med forretningsudvikling, hvor hele organisationen inddrages og hvor kundens behov er i centrum.
AS3 Companies beskæftiger sig med at rådgive ledere og medarbejdere i håndteringen af jobmæssige forandringer. AS3 Companies betegner håndteringen af jobmæssige forandringer ”Job Transition Management”, og fællesnævneren for alle AS3 Companies’ forretningsenheder er, at de alle tager udgangspunkt i forskellige vinkler af jobrelaterede transitioner. AS3 Companies har 270 ansatte og 315 freelancere tilknyttet virksomheden.
Digital & Teknologi
Queue-it har udviklet en virtuel kø-løsning baseret på cloud computing, som er designet til at forhindre nedbrud på websites i forbindelse med ekstreme brugerpeaks. Løsningen er i dag udbredt på tre kontinenter. Senest blev Queue-it benyttet af SKAT i forbindelse med frigivelse af årsopgørelserne. Queue-it har fem fastansatte medarbejdere foruden en række løsere tilknyttede specialister. Queue-it ligger i København, hvorfra alt sælges og leveres, men virksomheden forventer at åbne et kontor i Nederlandene i løbet af foråret 2012.
SkabelonDesign udvikler Brand Management Tools i form af skabeloner og andre løsninger til Microsoft PowerPoint, Word, Excel og Outlook med to mål for øje: at fremme en stringent anvendelse af den visuelle identitet i organisationers kommunikation samt at effektivisere medarbejdernes arbejde i Microsoft Office, har 26 ansatte i Danmark, og har aktiviteter i Danmark, Sverige, Norge, Frankrig, Spanien, Storbritannien og USA.
e-conomic leverer et onlinebaseret regnskabssystem, som henvender sig til små- og mellemstore virksomheder. Systemet minimerer tidsanvendelsen ved bogføringen vha. features, som genbruger data som er ”født” elektronisk. E-conomic har kontorer i Danmark, Sverige, Norge, Finland, Storbritannien, Tyskland, Polen, Frankrig og Spanien, og har samlet set ca. 100 ansatte.
Abakion, Microsoft-konsulentvirksomhed, der arbejder med rådgivning og implementering af IT-løsninger og -værktøjer til procesoptimering, ressourcestyring og resultatmåling i danske virksomheder. Abakion ligger i København og har ca. 35 ansatte. Abakion fokuserer på at skabe en balance mellem udvikling og vækst og inddrager kunden i hele innovations- og udviklingsforløb, hvilket resulterer i løsninger, der lægger sig tæt op af kundens krav og ønsker, men som kan komme hele branchen til gode.
Simservice, som teleoperatør hjælper SimService virksomheder og myndigheder med at skabe værdier gennem innovativ udnyttelse af mobilteknologien i produkter, processer og miljøer, har 9 ansatte og ligger i Køge. SimService arbejder dagligt og målrettet med at skabe innovative, kundetilpassede løsninger og inddrager både medarbejdere, kunder/brugere, samarbejdspartnere og andre interessenter i innovationsarbejdet.
Sidste år vandt Hedal Kruse Brohus Videnstafetten i kategorien ”Digital og Teknologi”, mens Innovisor vandt i kategorien ”Rådgivning og Kreativitet”.
Dommerpanelet i 2012 består af:
1. Steffen Lüders (CEO, Mannov A/S, formand for dommerpanelet)
2. Thomas Bernt Henriksen (økonomisk redaktør, Børsen)
3. Astrid Simonsen Joos (CEO, Creuna)
4. Betina Hagerup (direktør i Erhvervs- og Selskabsstyrelsen)
5. Thomas Madsen-Mygdal (entrepenør, 23),
6. Hans Christian Teisen (partner, pwc)
7. Pernille Simmelkjær (adm. dir., We Love People)
8. Martin Delfer (direktør, Designit)
9. Morten Bangsgaard (adm. dir., ITB).
10. Christian Lerche (Danske ARK)
Ved bedømmelsen er der lagt vægt på tre overordnede kriterier: Forretning, innovation og ledelse.
Forretning
Virksomheden skal evne at omsætte nye ideer kommercielt. Innovation skal skabe bundlinje, og virksomheden skal samtidig vise, at den har den forretningsforståelse, det økonomiske grundlag og business case, som gør, at virksomheden er i stand til at rykke sig markant inden for de kommende år. Virksomheden skal vise sine økonomiske resultater til dato, men fokus er på, hvordan virksomheden vil realisere en markant vækst fremover.
Innovation
Virksomheden skal forny sig og udfordre det bestående. Dommerpanelet vil lægge vægt på, om virksomheden arbejder strategisk med ny viden og på, hvor effektiv virksomheden er til at skabe innovation via eksterne interessenter, f.eks. kunder, brugere, leverandører, videninstitutioner eller private rådgivere.
Ledelse
Virksomheden vil blive bedømt på, om ledelsen virker stærk, kompetent og målbevidst. Der vil også blive lagt vægt på, om virksomheden ledes efter principper, der fremmer kreativitet, nytænkning og medinddragelse af medarbejderne. Endelig vil dommerpanelet se på, i hvor høj grad ledelsen udlever virksomhedens vision og værdier.
Sidste år vandt Hedal Kruse Brohus Videnstafetten i kategorien ”Digital og Teknologi”, mens Innovisor vandt i kategorien ”Rådgivning og Kreativitet”.
Se omtale af vinderne af Videnstafetten 2011.
Tilmeld dig her: Videnstafetten 2012 - 26. april 2012
Tilbage til nyhedssøgning