Afholder du konkurrencer – så husk at blive registreret
Juridiske nyheder
13-06-2012
Hvis din virksomhed vil afholde en konkurrence for kunder med videre, skal du være opmærksom på, at du som noget nyt skal registreres hos Erhvervsstyrelsen, og at du skal betale afgift af gevinsterne.
Sidebillede
Hvilke konkurrencer er omfattet?
Når en konkurrence
• er offentlig, det vil sige at alle kan deltage,
• vinderne udvælges tilfældigt, for eksempel ved lodtrækning, og
• der ikke skal betales et indskud for at deltage
er den omfattet af de nye regler om ”spil uden indsats” i spilleafgiftsloven.
Eksempler på spil uden indsats:
• Udfyld kuponen og deltag i konkurrencen.
• Vind en 40” fladskærm ved køb af XX. Der trækkes lod blandt alle købere.
• Hvor mange forskellige produkter har vi? Vind en måneds forbrug af XX.
• Kryds og tværs og sudoko.
Hvis en konkurrence ikke er omfattet af spilleafgiftsloven, skal der betales indkomstskat af gevinsterne. Dette er særligt aktuelt, når man som arbejdsgiver afholder konkurrencer for ansatte, for eksempel ”månedens sælger” og andre lukkede konkurrencer kun for ansatte.
Registrering
Hvis der er gevinster for over 200 kroner pr. præmie, skal du registreres for afgiften, før konkurrencen afholdes. Registeringen sker via Erhvervsstyrelsen.
Afgift
Du skal betale afgift til staten af præmierne. Afgiftssatsen er 15 procent af kontante gevinster og 17,5 procent af værdien af andre gevinster (for eksempel varegevinster, gavekort). Der skal ikke betales afgift af de første 200 kr. af gevinsternes værdi.
Præmier/gevinster
Det er gevinsterne handelsværdi, der danner grundlag for at afgøre, om gevinsterne overstiger mindstegrænsen og er grundlaget for beregningen af afgiften.
Har du yderligere spørgsmål, kan du henvende dig til SKAT via TastSelv Erhverv eller på tlf. 7222 1818.
Af Maria Bjerrehuus
Tilbage til nyhedssøgning