Køb og salg af maskiner
Juridiske nyheder20-05-2010
Arbejdstilsynet har lavet en ny pjece med gode råd og værktøjer, som kan bruges, når man skal købe en ny maskine –og pjecen er mindst ligeså relevant, hvis man skal sælge en maskine eller delmaskine.
Sidebillede
Ny pjece fra Arbejdstilsynet om køb og salg af maskiner
Når der skal købes en ny maskine eller foretages ombygninger i den eksisterende maskinpark, opstår der ofte nye arbejdsfunktioner, og dermed kan arbejdsmiljøforholdene i virksomheden ændre sig.
Der er således mange opgaver - og ikke mindst faldgruber - i forbindelse med køb af maskiner.
CE-mærkning ikke nødvendigvis garanti for arbejdsmiljø-godkendelse
Det er en udbredt opfattelse, at hvis en ny maskine er CE-mærket, så er det samtidig en garanti for, at arbejdsmiljøforholdene ved brug af maskinen også er iorden. Mange tror også, at der altid er en uvildig tredjepart involveret i processen omkring CE-mærkning, og at maskinen dermed er ’godkendt’. Alt dette er ikke nødvendigvis tilfældet.
I Metal – og Maskinindustrien er der desværre mange eksempler på virksomheder, som har købt maskiner både i Danmark og i udlandet, hvor det efterfølgende har vist sig, at maskinerne ikke var i orden i forhold til sikkerhed og arbejdsmiljø.
Risiko for ulykker
Dermed kan der være en øget risiko for, at der kan ske ulykker for de medarbejdere, der anvender maskinerne.
Pjece guider gennem junglen af regler
I denne pjece bliver I guidet gennem junglen af regler, så I får mere viden på området, og så I bliver klædt på til, at kunne stille en række relevante krav til maskinleverandørerne. Samlet kan dette bidrage til at forebygge arbejdsmiljøproblemer ved maskinerne.
I pjecen kan I også finde metoder til, hvordan I kan gribe opgaven systematisk an.
Endelig kan I læse om gode erfaringer fra en virksomhed fra branchen. Pjecen er udarbejdet af ALECTIA for DI, CO-industri og Ledernes Hovedorganisation. Den er finansieret af Industriens Branchearbejdsmiljøråd, som er arbejdsmarkedets parter i industriens fælles forum for arbejdsmiljøaktiviteter.
Dette og andre værktøjer, som omhandler et godt og sikkert arbejdsmiljø, findes også i elektronisk form på Industriens Branchearbejdsmiljøråds hjemmeside
www.i-bar.dk.
Se pjecen her:
Køb og salg af maskiner - om arbejdsmiljø i metal- og maskinindustrien
Tilbage til nyhedssøgning