DCSIMG
Naviger op
Log på

Nye regler om administration af feriepenge

Juridiske nyheder24-01-2012
Nye frister for afregning af feriegodtgørelse og nye regler om indberetning til eIndkomst og særlige overgangsregler for afregninger i januar og februar 2012.

Nedenstående gælder ikke i forhold til medarbejdere, der er omfattet af et feriekort, men alene de medarbejdere, hvor virksomheden afregner feriepenge til FerieKonto.

Nye frister for afregning til FerieKonto m.v.

•    Forfaldstidspunkterne for de kvartalsvise indbetalinger er ændret fra 1. januar, 1. april, 1. juli og 1. oktober til 1. februar, 1. maj, 1. august og 1. november. Sidste rettidige betalingsdag er nu den 7. i forfaldsmåneden.

•    Er der tale om en lønmodtager, der får løn under ferie, og som fratræder, er der også ændringer. Her var forfaldstidspunktet tidligere den 1. i måneden efter fratrædelsesdagen med den 10. som rettidig betalingsdag.  Beløbet forfalder fremadrettet til betaling den 1. i den 2. måned efter fratrædelsestidspunktet med sidste rettidige betalingsdag den 7. i forfaldsmåneden. Hvis en funktionær for eksempel fratræder den 31. januar 2012, er forfaldsdatoen den 1. marts 2012, og sidste rettidige betalingsdag er den 7. marts.

•    Sidste rettidige betalingsdag ved årsskifte bliver fra og med 2013 rykket til den 7. februar.

Ved forsinket betaling opkræves der renter, der beregnes med 1,5 % pr. påbegyndt måned fra forfaldsdatoen.

Oplysninger om ferie skal indberettes til eIndkomst
Fra og med 2012 skal de feriedata, der tidligere blev indberettet til FerieKonto, indberettes via eIndkomst. På baggrund af indberetningerne, vil der automatisk komme en opkrævning fra FerieKonto. Det er muligt at anvende Nets eller Dataløn. Benyttes denne mulighed ikke, bliver virksomheden opkrævet via Nets Betalingsservice, hvorefter beløbet opkræves via automatisk træk, elektronisk indbetalingskort eller fysisk indbetalingskort.

I dag indberetter arbejdsgiveren løbende og senest en gang om måneden oplysninger om beskattede bruttoferiepenge til eIndkomst. Fremover skal der også indberettes oplysninger om antal optjente feriedage og optjente nettoferiepenge.

Indberetning skal foretages senest den 10. i måneden efter udløbet af den kalendermåned, som oplysningerne vedrører.

For en lønmodtager, der får ferie med løn, og som fratræder, skal arbejdsgiveren indberette oplysninger om fratrædelsesdato, optjeningsår, feriegodtgørelsens størrelse (brutto/netto) og antal optjente feriedage senest den 10. i måneden efter fratrædelsesdatoen til indkomstregisteret. I januar måned skal indberetning dog foretages senest den 17. januar.

Den løbende indberetning til eIndkomst for feriegodtgørelse trådte i kraft den 1. januar 2012. Det gælder for:

•    Funktionærer, der fratræder i 2012 – også oplysninger om eventuelle tidligere ferieår

•    Timelønnede, der får løn udbetalt for 2012

Arbejdsgivere, der ikke kan indberette vi indkomstregistret, indberetter oplysningerne via en papirblanket, der kan fås ved henvendelse til FerieKonto.

Særligt for januar-februar 2012
Der gælder nogle overgangsregler for feriegodtgørelse, der er optjent før 1. januar 2012. Indbetaling og indberetning af feriegodtgørelse, der er optjent før 1. januar 2012 og som efterfølgende reguleres i januar eller februar 2012, skal stadig ske i henhold til de gamle regler om indberetning,  betaling og betalingsfrister.

Det vil også sige, at man selv skal huske at sørge for indbetaling, idet der ikke kommer en opkrævning fra FerieKonto.

Sker reguleringen efter 29. februar 2012 skal indbetaling og indberetning foretages i henhold til de nye regler.

Mere information
Du kan læse mere om de nye frister og indberetningsregler på www.feriekonto.dk.

Feriekortordninger
I forhold til medarbejdere, der er omfattet af en feriekortordning i henhold til overenskomst, skal der fremover ske indberetning til ACF. Det er vigtigt, at der ikke indberettes både til ACF og eIndkomst for den samme medarbejder. Læs mere om de nye regler om Feriekort på www.eferiekort.dk.

 
Tilbage til nyhedssøgning