DCSIMG
Naviger op
Log på

Verdens bedst uddannede husmødre vil ikke være ledere

Politiske nyheder30-08-2010
To virksomhedsledere, en politiker og en forsker gav på et netværksmøde, arrangeret af Dansk Erhverv og Charter for flere kvinder i ledelse, en række åbenhjertige bud på, hvorfor der mangler kvindelige ledere.
 

Støder kvinder mod et usynligt glasloft, eller er de klistret fast til gulvet og kommer aldrig videre, siden de ikke opnår nær så mange lederstillinger som mænd?


Ligestillingsminister Lykke Friis gav den hele armen på netværksmødet om kvinder i ledelse. (Foto: Kaj Bonne).

Det rigtige svar ligger nok midt imellem. Men at der bør være flere kvinder på lederposter, var der ingen diskussion om på et netværksmøde fredag den 27. august 2010, arrangeret af Dansk Erhverv og Charter for flere kvinder i ledelse.

Vi har ikke råd til at lade være
Den eneste mand, der havde fået lov at komme på podiet, var Dansk Erhvervs administrerende direktør, Jens Klarskov, der blandt andet sagde:

”Vi skal have flere kvinder i ledelse, fordi det er en god forretning. Det er tåbeligt ikke at udnytte alle de kompetencer og talenter, der findes hos den kvindelige del af befolkningen. Vi har ikke råd til at lade være.”

Kvoter er et ”bad and quick fix”
Lykke Friis, der er både ligestillingsminister og minister for klima og energi, funderede lidt over modsætningerne i hendes ministerier:

”Det er kun i klimapolitikken, jeg går ind for kvoter - ikke i ligestilling,” slog hun fast og fortsatte:

”Flere lande i Europa indfører kvoter, og det lægger naturligvis et pres på os i Danmark. Det er kun godt, at vi på den måde får en debat om kvoter. Men jeg synes, at kvoter er et ”bad and quick fix”. Vi skal kunne vise, at vores vej uden kvoter er den bedste. Med kvoter får vi heller ikke mændene på vores side. Men jeg vil ikke blande mig i, om man på den enkelte virksomhed eller arbejdsplads selv indfører kvoter.”

I baggrunden fulgte fortidens mænd, grossererne på P.S. Krøyers ”Børsbillede”, med i nutidens kvinders netværksmøde om ledelse. (Foto: Kaj Bonne).

Siger farvel med tårer i øjnene
Debatten på netværksmødet kom også hurtigt til at handle om Work-Life Balance.

Især Lisbeth Dalgaard, der er SuperBest-købmand, medlem af Dansk Erhvervs forretningsudvalg som eneste kvinde ud af otte, og formand for De Samvirkende Købmænd, pegede på problemerne med at få arbejds- og privatliv til at hænge sammen i detailhandlen:

”Med meget lange åbningstider, som nu bliver yderligere liberaliseret, vil det blive endnu sværere at fastholde især kvinder med lederpotentiale. Der er alt for få i forvejen at tage af. Men med daginstitutionernes lukketider og familienormer, der ikke passer til et arbejde i detailhandelen, må vi sige farvel til endnu flere - og de gør det med tårer i øjnene.”

80% af kunderne i detailhandlen er kvinder
Lisbeth Dalgaard havde mange roser til overs for kvindelige medarbejdere. Hun ærgrede sig over, at ikke flere af dem tror på deres berettigelse i dagligvarehandlen:

”80 % af vore kunder er kvinder. Derfor har kvindelige medarbejdere særlige forudsætninger for at kunne forme og udvikle butikken, også med resultater der kan ses på bundlinien.”

Mandlige ledere skal uddannes i at rekruttere kvinder
Cecilia Bonefeld-Dahl, administrerende direktør for MB it-Consulting og formand for Styregruppen Kvindelige Ledere i IT-Branchen, kom med konkrete forslag til, hvordan vi får flere kvindelige ledere. Hun slog blandt andet på, at kvinder mangler tid:

”Politisk skal der skabes nogle praktiske rammer af frihed med børn og hjem, hvor man ikke skal nå det hele selv.”

Hun pegede også på, at der skulle tages fat i de mandlige ledere:

”De bør igennem uddannelsesprogrammer i at rekruttere kvinder.”

Ondets rod ligger ved det første barn
Professor Nina Smith, Aarhus Universitet, var ret provokerende:

”Vi har verdens bedst uddannede husmødre. Hvad hjælper det, at kvinder får en høj uddannelse, hvis de ikke bruger den? På universitetet har vi uddannet masser af meget dygtige kvindelige økonomer, som jeg aldrig har set siden. Mange af de unge mænd, der er gået ud med langt lavere karakterer, sidder nu i topstillinger. Ondets rod ligger ved det første barn. Vores barsels- og andre velfærdsordninger har virket som en boomerang, hvor kvinderne er væltet ind og har sat dem tilbage i karriere. Det kan godt være, at der er et glasloft i form af et old boys netværk, der er en barriere for kvinder. Imidlertid fungerer det ikke kun i ledelse men bredt på hele arbejdsmarkedet. Men der er altså også klister på gulvet, for ifølge en EU-undersøgelse er danske kvinder meget mindre interesseret i job med ansvar end kvinder generelt i EU.”

 
Tilbage til nyhedssøgning