Naviger op
Log på

Dansk Erhvervs bestyrelse

Bestyrelsen har 32 medlemmer, der vælges på Dansk Erhvervs generalforsamling.

Forretningsudvalg

Adm. direktør Jens Mathiesen

Formand
Adm. direktør Jens Mathiesen
Scandic Hotel A/S
Nansensgade 19, 7.
1366 København K
Tlf. 3374 6602
lho@danskerhverv.dk

Direktør Peter Poulsen

1. næstformand
HR direktør Peter Poulsen
Dansk Supermarked A/S
Rosbjergvej 33
8220 Brabrand
Mobil 2434 7225
pp.hra@dsg.dk

Morten Langager

2. næstformand
Senior Vice President
Morten Langager

KMD A/S
Lautrupparken 40
2750 Ballerup
mobil 2027 8771
mlr@kmd.dk

Købmand Lisbeth Dalgaard

Forretningsudvalgsmedlem
Købmand Lisbeth Dalgaard
SuperBest
Kongevejs-Centret 6
2970 Hørsholm
Tlf. 4517 0265
lisbeth_dalgaard@dalgaardsupermarked.dk

Direktør Martin Danielsen

Forretningsudvalgsmedlem
Direktør Martin Danielsen
Schou-Danielsen Logistik A/S
Rolundvej 31
5260 Odense S
Mobil: 60 40 22 02
martin@danielsen.dk

Adm. direktør Mona Juul

Forretningsudvalgsmedlem
Adm. direktør Mona Juul
Envision Reklamebureau A/S
Christiansgade 30, Postbox 261
DK-8100 Aarhus C
Tlf. 8730 2800
mju@envision.dk

Øvrige bestyrelsesmedlemmer

Adm. direktør Michael Kjær

Division Manager, Allan Nelbom
Fritz Schur Teknik A/S
Roskildevej 8-10
2620 Albertslund
Tlf.: 2153 9597
ane@fst.dk

Adm. direktør, Anne Mette Fugleholm

Adm. direktør, Anne Mette Fugleholm
Diakonissestiftelsen
Peter Bangs Vej 1, indgang 5
1234 X
Tlf.: 6011 1799
anfu@diakonissen.dk

Carsten Andersen
Lyngby Turistfart A/S
Islevdalvej 110
2610 Rødovre
Tlf: 45870111
ca@lyngbyturistfart.dk

Direktør Cecilia Bonefeld-Dahl

Direktør Cecilia Bonefeld-Dahl
GLOBIT
Torveporten 2
2500 Valby
Tlf. 4215 9049
cecilia@globit.dk

Partner og Direktør, Christian Fredensborg Jakobsen
PwC
Strandvejen 44
2900 Hellerup
Tlf.: 3038 0432
cfj@pwc.dk

Adm. direktør, Dennis Balslev

Adm. direktør, Dennis Balslev
IKEA A/S
Mårkærvej 15
2630 Taastrup
Tlf.: 2519 5413
dennis.balslev1@ikea.com

Direktør Emil Tang

Direktør Emil Tang
Danske Diakonhjem
Islandsvej 5
7100 Vejle
Mobil: 7640 1400
et@diakon.dk

Adm. direktør Freddy Lauridsen

Adm. direktør Freddy Lauridsen
Silvan-kæden
Daugbjergvej 15
8000 Århus C
Tlf. 8730 8730
fl@silvan.dk

Sales Director, Frederik G.G.G. Nielsen

Sales Director, Frederik G.G.G. Nielsen
Magasin Du Nord
Kongens Nytorv 13
1095 København K
Tlf.: 2393 2015
frederik.nielsen@magasin.dk

Adm. direktør Ghita Astrup

Adm. direktør Ghita Astrup
Takeda Pharma A/S
Dybendal Alle 10
2630 Taastrup
Tlf. 4677 1036
ghita.astrup@takeda.com

Formand for BKD Hardy Christensen

Formand for BKD Hardy Christensen
Hardy's Bageri
Bredgade 40
6830 Nørre Nebel
Tlf.: 7528 8277
bagermester@gmail.com

Direktør Henrik Kirketerp

Direktør Henrik Kirketerp
FAKTA A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund
Tlf.
Mobil
henrik.kirketerp@coop.dk

Director - Finance and IT, Henrik Naundrup

Director - Finance and IT, Henrik Naundrup
JYSK A/S
Sødalsparken 18
8220 Brabrand
Tlf: 8939 7700
hna@jysk.com

Jakob Schou

Adm. dir. Jakob Schou
Delegate
Hummeltoftevej 49
2830 Virum
Tlf. 2333 7500
jsc@delegate.dk

Jan Haapanen

Direktør Jan Haapanen
NOVASOL A/S
Virumgårdsvej 27
2830 Virum
Tlf. 3927 7000
jan.haapanen@novasol.com

Adm. direktør, Jørgen Jakobsen

Adm. direktør, Jørgen Jakobsen
CSC Danmark A/S
Retortvej 8
2500 Valby
Tlf.: 3614 4000
jjakobsen@csc.com

Skohandler Jørgen Rubæk Krebs

Skohandler Jørgen Rubæk Krebs
Zjoos
Algade 21
5750 Ringe
Tlf. 6262 1060
websko@websko.dk

Adm. direktør Jørn Johansen

Adm. direktør Jørn Johansen
Skandinavisk Logistik A/S
Smedeland 22
2600 Glostrup
Mobil 2434 2834
jorn.johansen@skanlog.com

EVP/Redningsdirektør Lars Vester Pedersen

EVP/Redningsdirektør Lars Vester Pedersen
Falck Danmark A/S
Polititorvet 1
1567 København V
tlf. 2128 3970
lv@falck.dk

Adm. direktør Mickey Maymann

Adm. dir. Mickey Maymann
Adecco Denmark
Falkoner Allé 1
2000 Frederiksberg
Tlf. 3888 9400
M.: +45 4144 5126
mickey.maymann@adecco.dk

Adm. direktør Nis Alstrup

Adm. direktør Nis Alstrup
Aleris-Hamlet Hospitaler
H.V. Nyholms Vej 21
2000 Frederiksberg
Mobil: 2016 9261
nis.alstrup@aleris-hamlet.dk

Vognmand Ole Bang Jensen

Vognmand Ole Bang Jensen
Ole Bang Jensen Vognmandsforretning
Porsevej 7
6100 Haderslev
Tlf. 7453 3309
ole.bang@mail.dk

Koncernchef Per Thau

Koncernchef Per Thau
Dagrofa A/S
Kærup Industrivej 12
4100 Ringsted
Tlf. 7233 1282
per.thau@dagrofa.dk

Direktør Peter From

Direktør Peter From
Andreas Jennow A/S
Abildgårdsparken 8
B3460 Birkerød
Tlf. 4599 9520
pf@jennow.dk

Adm. direktør Terje List

Adm. direktør Terje List
Matas Operations A/S
Rørmosevej 1
3450 Allerød
Tlf. 4816 5555
tl@matas.dk



senest opdateret af Michael Stilborg mes@danskerhverv.dk den 07. marts 2017

Kontakt

Adm. direktør

t: 3374 6571
m: