Her er du: Spring over navigationshyperlinksDansk Erhverv - ForsidePolitikKom igennem krisenWorking capital - et optimeringsområde?

 Working capital - et optimeringsområde? 

Virksomheder oplever for tiden øget pres på likviditeten fra såvel begrænsninger i lånerammerne som stigende renteomkostninger. Det giver anledning til øget fokus på ikkerentebærende aktiver og passiver i virksomhederne, herunder særligt working capital.
Send til en venPrint

Øget fokus på working capital

Af Michael Schrøder, manager Ernst & Young, som deltog med et indlæg på Dansk Erhvervs og Erhverv Århus’ medlemsmøde om finanskrisen den 12. marts.

Med afsæt i ovenstående har Ernst & Young og Danske Bank i samarbejde gennemført en working capital management-undersøgelse. Målgruppen har været de økonomi- eller treasuryansvarlige i Danmarks 500 største virksomheder.

Udgangspunktet for undersøgelsen har været dels at undersøge status for danske virksomheders arbejde med working capital management, og hvilke udfordringer virksomhederne møder på dette område, dels at identificere potentielle optimeringsområder.

Optimeringspotentialet ligger internt
Adspurgt om, hvor de mener, det største forbedringspotentiale ligger, svarer næsten halvdelen af virksomhederne, at det er inden for optimering af interne processer. Blandt andet forventer en stor del af virksomhederne at automatisere en række af deres processer fremover. Således forventes stigninger i anvendelse af e-invoicing, elektronisk workflow systemer samt automatiske udligninger og afstemninger.

Erkender potentialet
En overvægt af respondenterne svarer, at mange vigtige processer inden for både debitor-, kreditor- og lagerstyring kan forbedres med væsentlig forbedringer i working capital performance til følge.

Kræver ledelsesfokus
Bevidstheden om potentialet og optimeringsmulighederne er en god start for mange virksomheder, men en betingelse for at realisere potentialet og de forventede optimeringsmuligheder er ledelsens fastholdelse af fokus og vedvarende prioritering.

Generelle erfaringer viser, ansvaret bør placeres højt i organisation og give mulighed for at påvirke processer bredt, f.eks indkøb og salg. Alligevel har det vist sig, at det kun er godt en tredjedel af virksomhederne, der bruger aflønning og individuel målsætning for top management, mellemledere eller andre som redskab til en succesfuld optimering og fastholdelse af fokus.

Fastholdelse af optimering
Undersøgelsen viser således, at working capital er et område, som de deltagende virksomheder har stort fokus på et fokus, som også vil betyde en ændring af en række interne processer de næste år. Samtidig viser undersøgelsen dog, at mange virksomheder i praksis har svært ved at føre de gode intensioner ud i livet.

Working capital management er således et område, som ved en målrettet indsats kan frigøre betydelig øjeblikkelig likviditet, men området kræver også konstant fokus for ikke at falde tilbage til de gamle rutiner med øget pengebinding som resultat. Det er derfor vigtigt, at de nye arbejdsprocesser forankres grundigt i virksomheden for at undgå sådanne tilbagefald.

Du kan læse mere om undersøgelsen ”Working Capital" på vores website: www.ey.com/dk eller kontakte manager Michael Schrøder på tlf. 3587 2959 eller via michael.schroeder@dk.ey.com.
Senest opdateret den 19. januar 2010
Kontakt
Ansvarlig for erhvervspolitisk koordinering
Afdeling: Politisk økonomisk
T. 3374 6543


Nyheder


Relevante materialer
Alle materialer