Ærlig snak i markedsdialog: Nå dine grønne mål med markedsdialog
Ærlig snak i markedsdialog: Nå dine grønne mål med markedsdialog
Markedsdialog er et vigtigt værktøj, fordi det bringer ordregivere og tilbudsgivere tættere på hinanden i forberedelsesfasen til et udbud. Markedsdialogen hjælper ordregivere til at blive klogere på mulighederne på markedet, og tilbudsgivere får en bedre indsigt i den udbudte kontrakt, så de kan afgive et skarpt, målrettet tilbud.
Med markedsdialog skabes også grundlag for nytænkning og innovation i virksomhedernes løsning af opgaver for kunder i den offentlige sektor.
Webinarerne henvender sig til både ordregivere og leverandører og rummer både udbudsjuridisk vejledning og lavpraktiske tips & tricks fra praktikere.
Uagtet om du i din daglige arbejdsdag arbejder på ordregiversiden eller leverandørsiden, har du nu mulighed for at melde dig til ét eller to webinarer, som vil klæde dig bedre på til at anvende markedsdialog. Du vil blandt andet blive klogere på:
- Udbudsjuridiske muligheder
- Hvad er fordelene, og hvad skal man være opmærksom på?
- Tips og tricks til markedsdialog
- Hvordan kan markedsdialog hjælpe med at indfri konkrete målsætninger?
- Praktiske tips til at opnå (og imødekomme) grønne målsætninger.
Webinar 1: ”Proces og generelle råd vedr. markedsdialog” har et mere overordnet format med generelle tips og vejledning. Dette afholdes den 15. marts kl. 14.00-15.00.
Webinar 2: ”Nå dine grønne mål med markedsdialog” er mere dybdegående i forhold til at nå konkrete målsætninger med fokus på grønne indkøb. Dette afholdes den 22. marts kl. 9-10.
Du vil få tilsendt et link til webinaret et par dage inden afholdelse. Dette kan først tilgås en time inden, webinaret begynder. Webinaret bliver optaget og sendt ud efterfølgende.
-
09.00 - 09.05
Velkomst
09.00 - 09.05Morten Jung
Branchedirektør for OPS
Dansk Erhverv
Jane Møller Pedersen
Kontorchef
KL
-
09.05 - 09.25
Grønne mål og markedsdialog
09.05 - 09.25Michael Terkelsen
chefkonsulent
SKI
-
09.25 - 09.30
Spørgsmål og overgang
09.25 - 09.30Morten Jung
Branchedirektør for OPS
Dansk Erhverv
Jane Møller Pedersen
Kontorchef
KL
-
09.30 - 09.40
Praktiske tips #1
09.30 - 09.40Tilbudsgiver
Ditte Haugaard Clausen
Lead Sustainability Officer
KMD
-
09.40 - 09.50
Praktiske tips #2
09.40 - 09.50Ordregiver
Cecilie Førby
Udbudschef
Odense Kommune
-
09.50 - 10.00
Spørgsmål, debat og afrunding
09.50 - 10.00Morten Jung
Branchedirektør for OPS
Dansk Erhverv
Jane Møller Pedersen
Kontorchef
KL

Oplægsholdere

Morten Jung
Branchedirektør for OPS
Dansk Erhverv

Jane Møller Pedersen
Kontorchef
KL
Michael Terkelsen
chefkonsulent
SKI
Cecilie Førby
Udbudschef
Odense Kommune
Ditte Haugaard Clausen
Lead Sustainability Officer
KMD