Netværk for AI-ansvarlige
Kontakt
Dansk Erhvervs Netværk for AI-ansvarlige er et praksisnært fællesskab for medlemmer, der står med ansvar for den konkrete opgave at omsætte AI fra ambitioner og piloter til løsninger, der fungerer i hverdagen og skaber reel forretningsværdi. Her får du både inspiration, erfaringsudveksling, håndgribelige metoder og cases, som kan være til direkte gavn for dig og din organisation.
Hvad vil netværket give dig?
Formålet med netværket er at videreudvikle medlemmernes kompetencer og redskaber ift. implementering, AI governance og ansvarlig anvendelse. Vi lægger i netværket stor vægt på at dele konkrete cases, der kan kopieres, tilpasses og skaleres. Vi tilstræber således en erfaringsudveksling hvor problemløsning og værdiskabelse er i centrum. Kort sagt: Mindre snak, og mere “sådan får du det til at virke”.
Praktik og indhold
Netværket mødes fire gange årligt til fysiske netværksmøder. Møderne afholdes enten på Børsen eller hos netværkets medlemmer, hvor værtsskabet går på skift. Formatet er praksisnært og vi fokuserer på konkrete læringer i form af oplæg, cases, fælles sparring og “hvad gør jeg mandag morgen?”.
Hvem kan blive en del af netværket?
Netværket er for dig, der ejer eller driver AI-indsatsen i organisationen. F.eks. AI-ansvarlige, AI Leads, Digitaliseringsansvarlige, Head of Data, Head og AI eller lignende. Hvis du har ansvaret for AI i din organisation og vil have et netværk, der giver dig både værktøjer, sparring og cases, så kan du søge om optagelse nedenfor.
Hvad koster det?
Netværket er gratis for Dansk Erhvervs medlemmer.