Spring til indhold

Podcast – derfor skal din virksomhed podcaste

Det mest hypede medie i nyere tid er (også) for virksomheder. Arbejder du med kommunikation, HR, undervisning/træning, PR, marketing eller salg, så er Dansk Erhvervs godmorgen-møde om podcasting noget for dig.
Event
Godmorgen-møde

Podcast – derfor skal din virksomhed podcaste

Dansk Erhverv, Børsen, Slotsholmsgade, 1217 København K
Gem
Indhold

Det mest hypede medie i nyere tid er (også) for virksomheder. Arbejder du med kommunikation, HR, undervisning/træning, PR, marketing eller salg, så er Dansk Erhvervs godmorgen-møde om podcasting noget for dig. For podcast-mediet kan noget, ingen andre medier kan. Hvad det er, må du møde op for at få svaret på.

Hvad får du med hjem?: Inspiration og massiv viden om podcasting- og podcastmarketing for virksomheder.

  • 08.00 - 08.30

    Kaffe, thebirkes og networking for de friske

    08.00 - 08.30
  • 08.30 - 08.35

    Velkommen i Dansk Erhverv

    08.30 - 08.35
  • 08.35 - 08.45

    Derfor skal din virksomhed podcaste

    08.35 - 08.45
    Hvem lytter til podcasts? Hvor ofte lyttes der til podcasts? Hvor er mediet på vej hen? Mødet kickstartes med en status på podcastmediet i Danmark, og en introduktion til dagens program.
  • 08.45 - 09.15

    Hvordan måler man, om en podcast har succes?

    08.45 - 09.15
    Hvordan måler man, om en podcastserie har succes? Hvilke parametre skal man kigge på? Og hvornår er det godt nok? De fleste kigger udelukkende på lyttertal, når de måler, om en podcast har succes. Men det er ikke altid den bedste indikator.Før man går i gang med at producere en podcastserie, er det vigtigt at beslutte sig for, hvad målet for den er. Skal den give virksomheden eksponering? Skal den skaffe flere besøgende til hjemmesiden? Eller skal den resultere i flere konverteringer? Alt efter hvad målet for podcasten er, er der forskellige parametre, man skal kigge på for at kunne bedømme, om en podcastserie har succes. I dette oplæg gennemgår Maria Teglkamp, der producerer podcasts for virksomheder, hvilke målsætninger man kan sætte for sin podcast, og hvordan man måler dem undervejs.
  • 09.15 - 09.45

    Fra Mærsk til Bryghus

    09.15 - 09.45
    ...tænk, hvis du kunne komme helt ind i hovedet på dine kunde? ...tænk at være i ørerne på dine medarbejdere for at kunne inspirere og lære dem nyt på deres vej på arbejde. ...tænk, hvis du kunne snakke med en A-level influencer i 60 minutter? Alle virksomheder eller organisationer kan bruge podcasts - ingen er hverken for store, eller for små. Derfor får du denne påstand: Du kommer til at podcaste før eller siden, så hvorfor ikke fange lytterne før konkurrencen virkelig spidser til?Via vidt forskellige cases gennemgår Anders Guldberg, hvad din virksomhed og/eller organisation kan få ud af podcastmediet, og hvad det koster det at producere podcasts?
  • 09.45 - 10.15

    Lyden af kvalitet – podcasting er (måske) kun begyndelsen

    09.45 - 10.15
    • Hvad er kvalitet i podcasting?• Skal en podcast lyde som en radioudsendelse, før det er god kvalitet, eller er det en hæmsko?• Intimitet eller show?• Hvad skal der til for at optage en kvalitetspodcast?• Gør-det-selv eller professionel produktion?Vi gennemgår ovenstående med udgangspunkt i alt fra enkeltmandsvirksomheden til den store koncern. Som bonus runder vi også andre måder at bruge custom lyd på i intern og ekstern marketing.
  • 10.15 - 10.35

    Ask Us Anything – plenumsession

    10.15 - 10.35
    Stil dit spørgsmål og få svar af podcast-eksperterne
  • 10.35 - 10.35

    Tak for idag

    10.35 - 10.35

Kontakt

Kursus og Event

Åbningstider på telefonen er hverdage mellem kl. 8 - 16.