Turisme og oplevelsesøkonomi og Dansk Marketingforsknings Pris 2019
Turisme og oplevelsesøkonomi og Dansk Marketingforsknings Pris 2019
Dansk Marketingforsknings Pris 2019 tilfalder i år Alexander Josiasen, der er professor og direktør for Center for Turisme og Kultur Management på Copenhagen Business School. Hans forskning fokuserer på forbruger- og turistadfærd, på strategi og det at skabe konkurrencefordele. Han har udgivet artikler om sin forskning i en række af de mest prestigefyldte internationale marketing- og turistblade, og han er forfatter af førende lærebøger om global marketing management.
Udover prisvinderforelæsning med Alexander Josiasen kan du på dagen opleve paneldebat og oplæg. Bliv blandt andet klogere på, hvordan man på Færøerne markedsfører destinationen på en ny, anderledes og succesfuld måde. Og hvordan VisitDenmark markedsfører Danmark i Kina.
Dansk Marketingforsknings Pris blev indstiftet i 1955 af Dansk Salgs- og Reklameforbund og HD- Klubben for Salg og Reklame under navnet Dansk Erhvervslivs Pris for Afsætningsøkonomisk Forskning. Fonden har gennem de sidste 60 år støttet det danske erhvervsliv ved at støtte forskningen inden for det afsætningsøkonomiske område med henblik på at sikre udviklingen af nye metoder og ny viden.
Dette opnås ved at hædre forskere, som yder et vigtigt stykke marketingforskningsarbejde. Der lægges vægt på, at de udvalgte forskeres arbejde har en væsentlig værdi for de danske virksomheders marketingfunktion. Prisen bliver tildelt som hæderspris for værdifuldt udført markedsforskningsarbejde.
Samarbejdspartnere

Kontakt
Kursus og Event
Åbningstider på telefonen er hverdage mellem kl. 8 - 16.

Turisme, Kultur & Oplevelse
Lars Ramme Nielsen
Branchedirektør