Spring til indhold

Sundhedsrevolutionen - fra eliksir til AI

Kom med til et fagligt arrangement, hvor vi ser på udviklingen i behandlingstilbud de seneste 50 år og drøfter, hvad fremtiden bringer inden for sundhedsteknologi og innovative behandlingsmuligheder.
Event
Gå hjem-møde

Sundhedsrevolutionen - fra eliksir til AI

Dansk Erhverv, Børsen, Slotsholmsgade, 1217 København K
Gem
Indhold

Arrangementet ser frem mod, hvad fremtiden bringer af innovative behandlingsmuligheder. Sundhedsbehandlingen har udviklet sig markant de seneste 50 år gennem et unikt samarbejde mellem erhvervsliv, forskere og klinikere.

Fra at der stort set ikke var nogen behandling til kræftpatienter, hvor børn døde af mæslinger og fik lammelser af polio mv og til i dag, hvor vi taler om personlig medicin, biomarkører, artificial intelligence og robotteknologier, der assisterer læger.

Men hvordan griber vi de nye muligheder og potentialer i sundhedsbehandlingen an? Dette drøfter vi på det faglige arrangement den 17. september 2019.

Dagens program er modereret af Mette Boysen, journalist. 

Kontakt

Kursus og Event

Åbningstider på telefonen er hverdage mellem kl. 8 - 16.