Spring til indhold

TECHBRIEF 5G - en fest for robotter og automatisering i virksomhederne

Dansk Erhverv, IT-Branchen og Telenor inviterer til TECHBRIEF om 5G-nettet i samarbejde med robotvirksomheden MIR, Nokia og Energistyrelsen. Vi stiller skarpt på funktioner i 5G, og hvad de konkret betyder på fabriksgulvet og for automatiseringen i erhvervslivet.
Event
Gå hjem-møde

TECHBRIEF 5G - en fest for robotter og automatisering i virksomhederne

Mobile Industrial Robots, Emil Neckelmanns vej 15K, 5220 Odense SØ
Gem
Indhold

Det kommende 5G-mobilnetværk har stort potentiale for yderligere digitalisering af det danske erhvervsliv. Det gælder ikke mindst i forbindelse med automatisering og øget anvendelse af robotter.

Men hvordan udnytter virksomhederne bedst mulighederne ved 5G? Vi ser på de nye funktioner med udgangspunkt i en håndgribelig case: MIRs robotter, hvor en stærk netværksforbindelse og 5G vil give plads til flere og hurtigere robotter på fabriksgulvet.

Desuden tager vi et kig på præventiv vedligeholdelse via IoT-enheder i produktionen og fx visuel kontrol af produkter via AI. Det er tiltag, der giver en klar effektivisering med høj return of investment.

På den måde tager vi på en rejse gennem danske og udenlandske cases og planer og drøfter muligheder og udfordringer med mobile netværk.

Kontakt

Kursus og Event

Åbningstider på telefonen er hverdage mellem kl. 8 - 16.

Digitalisering, Teknologi, Tele & Tværgående Koordination

Poul Noer

Fagchef for digital infrastruktur