Spring til indhold

Udvikling af Fintech-løsninger ved brug af kunstig intelligens

Udvikler din virksomhed fintech-løsninger ved brug af kunstig intelligens, eller overvejer I at gøre det? Plesner Advokatpartnerselskab fortæller på dette kursus om de regulatoriske forhold, I skal tage højde for, hvis I beslutter jer for det!
Kursus
Kursus

Udvikling af Fintech-løsninger ved brug af kunstig intelligens

Dansk Erhverv, Børsen, Slotsholmsgade, 1217 København K
Gem
Indhold

Hør Capgemini fortælle mere om dens netop udgivne World Fintech Report 2020, der sætter fokus på mødet mellem fintech-virksomheder og banker og de gensidige forventninger – er det altid et godt match, og hvilke synergieffekter kan der komme ud af mødet?

EU har øje på kommende regulering af fintech-løsninger – det gælder både i forhold til klassisk finansiel regulering, og i forhold til reglerne efter GDPR. Plesner Advokatpartnerselskab vil på dette kursus dykke ned i de (kommende) regulatoriske rammer for brug af kunstig intelligens i fintech-løsninger.

Capgemini vil bl.a. præsentere dens World Fintech Report 2020, der er udarbejdet i et samarbejde med Efma, om effektive samarbejder mellem fintech-iværksættere og den finansielle sektor. Den vil også præsentere high-potential cases baseret på kunstig intelligens.

Efter deltagelse på dette kursus modtager deltagerne automatisk et digitalt kursusbevis direkte i indbakken.

Målgruppe
Ledere, jurister, advokater, compliancemedarbejdere, nøglepersoner i fintech-virksomheder og andre, der arbejder med kunstig intelligens, øvrige fintech-løsninger og finansiel regulering til daglig.

Her tilmelder du dig konferencen med fysisk deltagelse. Det er også muligt at deltage via digital deltagelse. Tilmeld dig digital deltagelse her.

  • 09.00 - 09.15

    Velkommen

    09.00 - 09.15
    Velkomst ved Dansk Erhverv og ITB
  • 09.15 - 10.00

    De regulatoriske rammer for brug af kunstig intelligens i fintech-løsninger

    09.15 - 10.00
  • 10.00 - 10.15

    Pause

    10.00 - 10.15
  • 10.15 - 11.00

    GDPR-rammen af relevans for brug af fintech-løsninger

    10.15 - 11.00
    Michael Hopp

    Advokat, Partner

    Plesner Advokatpartnerselskab

    Beskrivelse

    Michael er en af landets førende specialister inden for persondataret, og var en af landets første advokater til at specialisere sig inden for området. Michael har hos Plesner opbygget et unikt markedsledende persondatateam. 

    Michael rådgiver en række af de mest betydningsfulde danske og multinationale virksomheder på tværs af brancher, og hans rådgivning omfatter alle aspekter af persondataretten, som f.eks. datasikkerhed, internationale dataoverførsler, risikovurderinger, whistleblower hotlines og sikkerhedsbrud. Gennem sin håndtering af adskillige sikkerhedsbrud, har Michael også opnået gennemgribende erfaring med krisehåndtering.

  • 11.00 - 11.15

    Pause

    11.00 - 11.15
  • 11.15 - 12.00

    World Fintech Report 2020

    11.15 - 12.00
  • 12.00 - 13.00

    Mulighed for netværk

    12.00 - 13.00
  • 13.00

    Tak for i dag

    13.00

Kontakt

Kursus og Event

Åbningstider på telefonen er hverdage mellem kl. 8 - 16.