Spring til indhold

Bestyrelsestopmøde 2021: Tid til handling

For andet år i træk inviterer Axcelfuture, Bestyrelsesforeningen og Dansk Erhverv til bestyrelsestopmøde om behovet for flere kvinder i toppen af dansk erhvervsliv.
Event
Webinar

Bestyrelsestopmøde 2021: Tid til handling (online)

Hos dig selv
Gem
Indhold

For godt ét år siden samledes cirka 100 professionelle bestyrelsesmedlemmer og topledere i børsbygningen for at diskutere udfordringen med at opnå en mere balanceret kønsrepræsentation i de danske bestyrelser og ledelser. Siden har der været sagt og skrevet meget, men udfordringen er endnu ikke løst, om end det går forsigtigt fremad. Derfor inviterer arrangørerne i år til debat om bl.a. selvpålagte kvoter for en mere lige kønsfordeling. Ambitionen er at være med til at synliggøre den betragtelige talentmasse, der allerede findes i dansk erhvervsliv.

Dansk Erhverv, Axcelfuture og Bestyrelsesforeningen afholdt d. 6. februar 2020 ’Topmøde om kvinder i bestyrelser’. Den brændende platform var en kortlægning og dokumentation af status quo, såvel hvad angår manglende udvikling i kønsfordelingen blandt danske C25-virksomheder, som Danmarks faldende placering i internationale ranglister for ligestilling. Find tallene fra februar 2020 her. Deltag på årets event og blive klogere på udviklingen siden da.

Som tilmeldt vil du modtage et link til rummet dagen før.

Deltager du fra Bestyrelsesforeningen så notér gerne dette i bemærkningsfeltet på tilmeldingssiden.

  • 14.00 - 14.10

    Velkomst og oplæg: Hvis vi gerne vil undgå kvoter er det tid til handling.

    14.00 - 14.10
  • 14.10 - 14.45

    Paneldebat 1: Hvad kan gøres allerede fra i dag?

    14.10 - 14.45

    Moderator: Tine Roed

    Torben Möger Pedersen

    Adm. direktør

    PensionDanmark

    Beskrivelse

    Adm. direktør i PensionDanmark siden selskabets start i 1992. Er formand for regeringens Klimapartnerskab for Finanssektoren, og blev ultimo 2020 udpeget som formand for statens nye krisefond på 10 mia. kr. Torben Möger Pedersen bestrider en lang række tillidsposter, herunder som formand for CBS. Er uddannet er cand.polit. fra Københavns Universitet suppleret med efteruddannelsesprogrammer på bl.a. INSEAD og Wharton Business School.

  • 14.45 - 15.15

    Keynote: Gender Equality: It starts with Leadership

    14.45 - 15.15
  • 15.15 - 15.50

    Paneldebat 2: Sådan fixer vi fødekæden – eller er den allerede på plads?

    15.15 - 15.50

    Moderator: Joachim Sperling

  • 15.50 - 16.00

    Opsamling og tak for i dag på vegne af arrangørerne

    15.50 - 16.00

Samarbejdspartnere

Kontakt

Kursus og Event

Åbningstider på telefonen er hverdage mellem kl. 8 - 16.