Spring til indhold

Nye regler for betalingsfrister og handelsvilkår

Køber eller sælger din virksomhed fødevarer eller landbrugsprodukter som f.eks. blomster, frugt, dyrefoder, kaffe eller tobak? Hør hvad de nye regler for betalingsfrister og handelsvilkår betyder for din virksomhed.
Kursus
Kursus

Nye regler for betalingsfrister og handelsvilkår

Scandic Aarhus City, Østergade 10, 8000 Aarhus
Gem
Indhold

Vi sætter fokus på den nye regulering af betalingsfrister og handelsvilkår i landbrugs- og fødevareforsyningskæden. Oplægsholderne vil – ud over at gennemgå reglerne – fortælle om erfaring og faldgruber efter de første måneder med den nye regulering.

Kurset er relevant for alle virksomheder, der køber og/eller sælger landbrugs- og fødevareprodukter, som eksempelvis afskårne blomster, spiselig frugt og grøntsager, dyrefoder, sukker, fisk og skaldyr, levende dyr, korn, mælk, ost, skinke, kaffe, te, korn, yoghurt, brød, pålæg og morgenmadsprodukter, chokolade, yoghurt, ketchup, sauce, øl, tobak og lakrids, samt animalske og vegetabilske fedtstoffer og olier.

Tilsvarende er kurset relevant for alle virksomheder, uanset hvor i kæden virksomheden befinder sig, dvs. primærproducenter, videreforarbejdningsproducenter, grossister, importører, butikker, isenkræmmere, restauranter, juletræsplantager, cafeer, barer, hoteller, kantiner, helsekostforretninger eller lignende.

Anvendelsesområdet for den nye regulering er meget bredt, og det betyder, at mange virksomheder – der ikke traditionelt hører til i kategorien ”landbrugs- og fødevareforsyningsvirksomheder” eller i ”landbrugs- og fødevareforsyningskæden” – er omfattet af de nye regler, når de køber eller sælger visse produkter. Det er derfor nu, at der skal spidses ører, når oplægsholdere fra hhv. Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen (dansk håndhævelsesmyndighed), sammen med en advokat fra Plesner, give råd til hvornår og hvordan de nye regler skal anvendes, når man handler nationalt såvel som internationalt, samt hvem man skal kontakte, hvis man er i tvivl. 

Kurset er både juridisk og praktisk orienteret med konkrete eksempler. 

Du vil, efter deltagelse på dette kursus, automatisk modtage et digitalt kursusbevis direkte i din indbakke. Læs mere om Dansk Erhvervs digitale kursusbeviser her.

Kurset afvikles også i København. For info og tilmelding se her.

  • 12.45 - 12.50

    Velkommen

    12.45 - 12.50
    Tina Buur Johnsen

    Chefkonsulent

    Dansk Erhverv

  • 12.50 - 13.50

    Oplæg

    12.50 - 13.50
    Cathrine Koch Olsen

    Fuldmægtig

    Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen

    Beskrivelse

    Cathrine Koch Olsen er jurist og fuldmægtig i konkurrencecenter for detail, industri, primære erhverv og sundhed. Cathrine har arbejdet med implementeringen af UTP-direktivet i dansk ret, og vil også arbejde med den fremadrettede håndhævelse af lovgivningen.

     

    Katrine Lapp

    Souschef

    Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen

    Beskrivelse

    Katrine Lapp er jurist og souschef i konkurrencecenter for detail, industri, primære erhverv og sundhed. Katrine har arbejdet med implementeringen af UTP-direktivet i dansk ret, og vil også arbejde med den fremadrettede håndhævelse af lovgivningen.

     

  • 13.50 - 14.00

    Pause

    13.50 - 14.00
  • 14.00 - 15.00

    Oplæg

    14.00 - 15.00
    Daniel Barry

    Advokat, partner

    Plesner

    Beskrivelse

    Daniel er leder af Plesners team for EU- og konkurrenceret. Han rådgiver om alle områder inden for konkurrenceret, herunder konsortier og andre samarbejder mellem virksomheder, og bistår virksomheder i både sager for konkurrencemyndighederne og tvister med andre virksomheder. Daniel er medlem af Danske Advokaters Fagudvalg for Konkurrenceret.

  • 15.00 - 15.30

    Spørgsmål, afslutning og networking

    15.00 - 15.30

Kontakt

Kursus- og Eventafdelingen