Spring til indhold

Digitaliseringspolitisk Topmøde 2022

Dansk Erhverv inviterer til Digitaliseringspolitisk Topmøde for at diskutere, hvordan digital politik understøtter vores sundhedssektor, velfærd og cybersikkerhed.
Event
Konference

Digitaliseringspolitisk Topmøde 2022

Dansk Erhverv, Børsen, Slotsholmsgade, 1217 København K
Gem
Indhold

Danmark har i en årrække ligget øverst på listen over digital omstilling, og det skyldes bl.a., at der er taget politiske beslutninger og investeret i den digitale infrastruktur.  

Mens vi venter på regeringens udspil til en digital strategi for Danmark, tager Dansk Erhverv sammen med politiske aktører, brancheforeninger og medlemsvirksomheder initiativ til at drøfte nogle af de emner, der er helt afgørende for, hvordan Danmark kommer godt videre med den digitale omstilling. 

Vi tager bl.a. fat på, hvordan digitaliseringspolitik også kan være velfærdspolitik og sundhedspolitik. Vi sætter fokus på cybersikkerhed, som kun er blevet et mere relevant emne i lyset af krigen i Ukraine. Og vi har sat IT-Branchen i stævne for at høre, hvordan perspektivet er for de virksomheder, som understøtter den digitale omstilling af Danmark, og som leverer vækst og arbejdspladser til hele landet. 

  • 09.00 - 09.10

    Velkommen

    09.00 - 09.10
    Jens Aaløse

    Managing Partner

    Maj Invest

    Beskrivelse
    Formand for Dansk Erhverv Techudvalg
  • 09.10 - 09.20

    Åbningstale

    09.10 - 09.20
    Sofie Carsten Nielsen

    Politisk leder

    Radikale Venstre

  • 09.20 - 09.40

    Digitaliseringspolitik for bedre velfærd i Danmark

    09.20 - 09.40
    Jens Aaløse

    Managing Partner

    Maj Invest

    Beskrivelse
    Formand for Dansk Erhverv Techudvalg
    Thomas Wallin

    CEO

    DUOS Gruppen

    Beskrivelse

    Formand for Velfærdspolitisk udvalg i Dansk Erhverv

    Maria Berkowitz Wichmann

    Vicedirektør

    Socialstyrelsen

    Frederik Nordentoft Andersen

    Kontorchef, Digitalisering og Teknologi,

    KL

  • 09.40 - 10.00

    Digitaliseringspolitik for bedre sundhed i Danmark

    09.40 - 10.00
    Thomas Senderovitz

    Senior Vice President

    Novo Nordisk

    Karin Friis Bach

    formand for Sundhedsudvalget

    Danske Regioner

    Andreas Cleve

    Co-Founder & Ceo

    Corti

    Peter Aksel Villadsen

    Senior Vice President

    GN Hearing

  • 10.00 - 10.30

    Digital Vision for Danmark

    10.00 - 10.30
    Mathias Nørvig

    CEO

    SYBO Games

    Beskrivelse

    Medlem af Tigerrådet

  • 10.30 - 11.00

    Pause

    10.30 - 11.00
  • 11.00 - 11.30

    Brancheperspektiv fra IT-Branchen

    11.00 - 11.30
    Natasha Friis Saxberg

    Adm. Direktør

    IT-Branchen

    Nana Bule

    Adm. Direktør ambassadør

    Microsoft Denmark & Island

    Beskrivelse

    Nana Bule kom til Microsoft i 2002, hvor hun har haft forskellige ledende stillinger inden for kommercielt salg og produktmarketing. Hun har været en del af direktionen siden 2013 – senest i rollen som direktør for Marketing & Operations (COO). Nana startede sin karriere indenfor e-commerce og har 20 års erfaring indenfor Tech. Udover stillingen som adm. direktør hos Microsoft Danmark, fungerer Nana som bestyrelsesmedlem i EnergiNet og Arla og er derudover medlem af DI Hovedbestyrelse og Erhvervspolitisk udvalg. Hun er ligeledes aktiv indenfor startup-økosystemet som rådgiver for entreprenører og investorer.

    Pär Fors

    President & CEO

    NNIT

    Kathrine Forsberg

    Chief Executive Officer

    Atea

    Beskrivelse

    Som CEO for Atea i Danmark siden januar 2020 står Kathrine Forsberg i spidsen for it-virksomhedens indsats inden for udvikling af it-løsninger, der understøtter den grønne omstilling og digitale transformation af samfundet. Kathrine har mere end 20 års erfaring fra ledende stillinger hos flere af it-branchens største spillere og er medlem af Dansk Erhvervs bestyrelse, IT-Branchens hovedbestyrelse og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.

  • 11.30 - 11.50

    Cybersikkerhed: offentlig-privat samarbejde for et stærkere dansk cyberforsvar

    11.30 - 11.50
    Anders Greve

    Head of Big Data & Security

    Atos

    Christoffer Melson

    IT- & Teleordfører

    Venstre

    Niels Flemming Hansen

    Det Konservative Folkeparti

  • 11.50 - 12.00

    Digital politik - hvis Danmark var en virksomhed

    11.50 - 12.00
    Jens H. Lund

    Group COO

    DSV A/S

Samarbejdspartner

Kontakt

Kursus - og eventafdelingen