; ;

Cirkulær emballage – fremtidens e-handel

Stigende emballagepriser, udvidet producentansvar og online kunder, der efterspørger grønne løsninger, har for alvor sat skub i cirkulær emballage. Men er det så let? Få svaret og meget mere til dette webinar.

Webinar

Cirkulær emballage – fremtidens e-handel

24. aug 2022 KL. 14.00-15.00
Online
Kursus

Stigende emballagepriser, udvidet producentansvar og online kunder, der i højere grad efterspørger grønne løsninger, har for alvor sat skub i cirkulær emballage til e-handlen. Men er det så let? Hvad koster det? Er det bæredygtigt? Hvad skal man vælge? Det er nogle af de spørgsmål, som vi vil stille skarpt på til dette webinar. 

På webinaret vil Bo Boddum, CEO i RE-ZIP, fortælle om, hvad cirkulær emballage er, hvordan infrastrukturen fungerer, hvilke faldgruber der kan være og ikke mindst fremtiden inden for emballage. 

Oplægsholdere

Thomas Fugl

CCO

RE-ZIP

Bo Bach Boddum

CEO

RE-ZIP

Relaterede

Kontakt

Kursus- og eventafdelingen

3374 6072kursus@danskerhverv.dk
Digital Handel

Jens Wedenborg

Chefkonsulent