Spring til indhold

Sundhed på Agendaen

Denne gang retter vi blikket mod fremtidens vaccinationsprogrammer i Danmark, med oplæg af professor Christian Kronborg
Event
Webinar

Sundhed på Agendaen

Online
Gem
Indhold

Fremtidens vaccinationsprogrammer i Danmark 

Vi glæder os til at se jer, til årets første Sundhed på Agendaen.  

Vaccinationer er et vigtigt redskab til forebyggelse af sygdom, hvilket vi senest så under COVID-19. Emnet er højaktuelt. Det gratis tilbud om sæsonvaccination mod influenza og COVID-19 udløber i hhv. januar og marts, og vaccination mod pneumokokker er efter 15. januar heller ikke længere en del af det offentlige vaccinationsprogram. Sundhedsstyrelsen er pt. i gang med en evaluering af sæsonvaccinationen 2022/23.  

Politisk og fagligt er det en løbende diskussion, hvilke vaccinationer man skal tilbyde i fx børnevaccinationsprogrammet, ligesom der er en lang række vacciner, som myndighederne aldrig har vurderet, om man bør inkludere i de offentlige programmer, eksempelvis vaccination mod skoldkopper.  

Så hvornår og hvordan giver det mening at vaccinere den danske befolkning – og hvilke faglige og økonomiske hensyn bør man tage?  

Vi har inviteret Christian Kronborg (cand.oecon., ph.d., Lektor ved SDU Økonomisk Institut) til at give os en introduktion til ”Sundhedsøkonomiske overvejelser i udrulning af nationale vaccinationsprogrammer”. Christian Kronborg er desuden medlem af Sundhedsstyrelsens Vaccinationsråd, og er således med til at rådgive Sundhedsstyrelsen om, hvilke vaccinationer der bør gives i Danmark.  

Vi glæder os til at byde velkommen til årets første Sundhed på Agendaen! Mødet er åbent for alle, men kræver tilmelding her på siden.  

Bemærk at mødet er virtuelt med deltagelse på Teams. Du vil få tilsendt et link forud for mødestart.  

 

Kontakt