Spring til indhold

Nøgle til NIS2 hos Salling Group i Aarhus

Tilmeld dig D-mærkets sær-event Nøgle til NIS2, der denne gang afholdes i samarbejde med Salling Group. Eventet byder blandt andet på et spændende indlæg fra Salling Group, hvor de fortæller om deres arbejde med cybersikkerhed og NIS2.
Event
Event

Nøgle til NIS2

Salling Group A/S, Rosbjergvej 33, 8220 Brabrand
Gem
Indhold

Ultimo 2024 træder EU’s nye direktiv for cybersikkerhed, NIS2, i kraft. Dette direktiv har til formål at højne cybersikkerheden på tværs af samfundet ved at stille krav til bl.a. forankring og styring i ledelsen herunder krav til risiko- og leverandørstyring. For danske virksomheder er det en nødvendig løftestang for at styrke modstandskraften mod den stigende cybertrussel.

Salling Group og D-mærket inviterer til et event, hvor du og din virksomhed kan lære, hvordan I kan anvende D-mærket, kriterierne og det gratis selvevalueringsværktøj til at knække koden og få hånd om arbejdet med NIS2 og efterlevelse af minimumskravene i direktivet.

Det får din virksomhed ud af at deltage i eventet:

  1. Introduktion til D-mærkets kriterier og D-mærkets relation til NIS2
  2. Introduktion til D-mærkets selvevalueringsværktøj samt relevante vejledninger
  3. Indspark til hvordan du griber processen an og kommer i mål med arbejdet
  4. Indblik i konkurrencefordele forbundet med styrket cybersikkerhed
  5. Indlæg fra Salling Group, hvor de deler deres indsigt og erfaringer med NIS2.


Hvad er D-mærket?

D-mærket er en mærkningsordning for it-sikkerhed og ansvarlig dataanvendelse. D-mærket er designet til at hjælpe virksomheder med at styrke deres digitale sikkerhed og ansvarlige dataanvendelse – uanset virksomhedens størrelse.

Det er ikke et quickfix at leve op til NIS2-direktivets minimumskrav. Samfundskritiske virksomheder og underleverandører til sådanne virksomheder bør derfor allerede nu gå i gang med D-mærkets gratis selvevaluering for at være klar, når direktivet træder i kraft i slutningen af 2024.

Hvis man ikke kan efterleve kravene til D-mærket, kan man heller ikke opfylde minimumskravene i NIS2-direktivet. Læs mere om D-mærket og NIS2 her.

Kontakt

Kursus og Event

Åbningstider på telefonen er hverdage mellem kl. 8 - 16.

Digitalisering, Teknologi, Tele & Tværgående Koordination

Joen Magieres

Chefkonsulent