Spring til indhold

Kend din vin(smag) - med Dansk Erhvervs vinklub

Det vin, der smager godt, er god vin!
Event

Kend din vin(smag)

Få pladser tilbage
Kantinen, Tietgenhus, Slotsholmsgade 3, 1216 København
Gem
Indhold

Kære Dansk Erhvervs Vinklub

Torsdag den 19. september kl. 17-19 har du mulighed for at lære mere om at smage på vin, og om din egen smag indenfor vin.

Ofte vil folk, der ikke er så erfarne udi vin-viden, ikke risikere at kloge sig på vin, fordi de er overbevist om, at det er en videnskab, som kun er eksperter forundt.

"Jeg kan jo ikke smage om det er en god vin", hører vi tit. Men kan du så heller ikke smage om maden er god? Det handler jo i al sin enkelthed om, hvorvidt man kan lide det man smager.

Man opgiver jo heller ikke at have en holdning til smagen af kaffe, hvis man ikke lige ved om bønnerne er mellemristede, om de er vokset på en sydvendt mark, eller om de er fra Guatemala eller Chile.  

Til denne vinsmagning skal vi snakke om, hvordan vi smager, og hvad det er vi kan smage. Hvad er de karakteristika, som gør det let at genkende, nemlig farve, syre, sødme og tannin.

Vi fokuserer ganske enkelt på at få viden om vin bragt ned i øjenhøjde, og give tips til, hvordan man kan lære at genkende de vine, der passer til ens smag.

Det vin, der smager godt, er god vin!

Det bliver et lidt kortere arrangement, hvor der serveres lidt brød og ost til.

Er det noget for dig, så tilmeld dig her.

Tilmelding:
Vi regner med ca 35 nysgerrige deltagere  – skulle der være flere opretter vi en venteliste.  Vi betragter dig som tilmeldt, hvis du accepterer denne indkaldelse. Efterfølgende afbud skal venligst gives direkte til undertegnede pr mail: anro@danskerhverv.dk

 

Kontakt

Kursus og Event

Åbningstider på telefonen er hverdage mellem kl. 8 - 16.