Spring til indhold

Dansk Erhvervs Årsdag 2025

Til Dansk Erhvervs Årsdag samler vi toppolitikere, danske og internationale eksperter og CEO’s fra erhvervslivets top for at stille skarpt på erhvervslivets rammevilkår og Europas konkurrenceevne i en urovækkende verden præget af globale kriser og forandringer. Kom med til Dansk Erhvervs Årsdag og bliv en del af et netværk, der former Danmarks fremtid.
Event
Årsdag

Dansk Erhvervs Årsdag 2025

Øksnehallen, Halmtorvet 11, 1700 København V
Indhold

Til Dansk Erhvervs Årsdag 2025 stiller vi skarpt på erhvervslivets rammevilkår og Europas konkurrenceevne i en forandret verden.

Sikkerhedspolitisk ustabilitet, en sort sky af told og tariffer over erhvervslivet og en buldrende klima- og energikrise.

Hvordan løser vi tsunamien af regler og byrder? Aktiedyk og AI-kapløbet? Manglen på arbejdskraft? Og oprustningen i Europa?

Tidens udfordringer kalder på handlekraft. Fra erhvervslivet og resten af samfundet. Hvis vi skal sikre både velstand og velfærd, konkurrenceevne og kampkraft.

Danske virksomheder har en klar ambition om at gøre forhindringer til forretning - både herhjemme og internationalt.

Den 4. september i Øksnehallen går vi i dybden med tidens store dilemmaer.

Vi peger på løsningerne – og vi håber, du vil være med.

På Årsdagen kårer vi vinderen af Dansk Erhverv-prisen 2025, der i år hylder innovative AI løsninger til gavn for samfundet.

Dørene åbner kl. 11.00. Årsdagen kan opleves kl. 12.00-16.00. Og kl. 16.00-17.00 runder vi dagen af med netværk, tapas og vin.

GLÆD DIG TIL ÅRETS PARTILEDERDEBAT:

MØD:
Stephanie Lose, Venstre
Lars Løkke Rasmussen, Moderaterne
Morten Bødskov, Socialdemokratiet
Alex Vanopslagh, Liberal Alliance
Mona Juul, Det Konservative Folkeparti
Martin Lidegaard, Radikale Venstre
Inger Støjberg, Danmarksdemokraterne
Morten Messerschmidt, Dansk Folkeparti
Franciska Rosenkilde, Alternativet

TALERE DU OGSÅ KAN MØDE



John Bolton
John Bolton er en af Amerikas mest fremtrædende politiske stemmer, advokat og diplomat. Som national sikkerhedsrådgiver i Det Hvide Hus under flere republikanske præsidenter, senest i regeringen Trump 1, har John Bolton kæmpet for en stærk og resolut amerikansk udenrigs- og forsvarspolitik i et utal af komplekse forhandlinger med verdens ledere.

Stephanie Lose 
Stephanie Lose er økonomiminister i Mette Frederiksen Regeringen II og overtog næstformandsposten i Danmarks liberale parti, Venstre, i 2023 sammen med Troels Lund Poulsen, der blev formand. I samme ombæring trådte hun tilbage fra en lang karriere som regionsrådsformand i Region Syddanmark.

Helle Østergaard Kristiansen
Helle Østergaard er forhenværende CEO for Danske Commodities og tiltræder per 1. oktober en toppost som SVP for det børsnoterede norske energiselskab Equinor. Hun har vækstet Danske Commodities fra 30 til over 600 ansatte og styrket selskabets globale energihandel. Hun er tre gange udnævnt til en af Fortune’s 50 mest magtfulde kvinder internationalt.

Jens H. Lund
Jens H. Lund er Group CEO for DSV A/S. Med omkring 160.000 medarbejdere i mere end 90 lande er DSV en global markedsleder inden for transport og logistik til lands, til vands og i luften. DSV bygger på en vision om at skabe langsigtet og bæredygtig vækst for kunder, medarbejdere, aktionærer og samfundet. DSV opkøbte i 2024 tyske DB Schenker, selskabets største handel til dato.

Henrik Andersen
Henrik Andersen er Group President & CEO for Vestas Wind Systems A/S. Vestas har installeret over 188 GW vindkraftkapacitet på verdensplan og opererer i 88 lande med en medarbejder-kapacitet på over 30.000 ansatte. Henrik er medlem af bestyrelsen for Saxo Bank A/S og CIP - Copenhagen Infrastructure Partners med investeringer i energiinfrastruktur globalt.

Anders Fogh Rasmussen
Anders Fogh Rasmussen er forhenværende NATO-generalsekretær 2009-2014 og dansk statsminister 2001-2009. I dag formand for rådgivningsfirmaet Rasmussen Global, som arbejder for internationale virksomheder og demokratiske regeringer. Bl.a. pro bono for den ukrainske præsident Volodymyr Zelenskyj.

Charlotte Beder
Charlotte Vestergaard Beder er en erfaren journalist og nyhedsvært hos TV2 News med over 20 års erfaring fra medie- og dagbladsbranchen. Hun har været vært på flere store valgaftener på TV-skærmen og ved arrangementer, bl.a. for Dansk Erhvervs Årsdag flere år i træk. Det gælder også Dansk Erhvervs Årsdag 2025.

Jakob Stausholm
Jakob Stausholm er afgående CEO for et af verdens største mineselskaber, Rio Tinto. Han kom til det verdensomspændende mineselskab i 2018 som finansdirektør og blev administrerende direktør i januar 2021. Som administrerende direktør har Jakob nulstillet Rio Tintos strategi for at tilpasse koncernen til mulighederne i energiomstillingen og har skabt vejen til et årti med profitabel vækst.

Caroline Stage
Caroline Stage tiltrådte som digitaliseringsminister i august 2024 for Moderaterne i Mette Frederiksen Regeringen II efter en karriere som særlig rådgiver i Udenrigsministeriet og politisk chef i Moderaterne.

Jens Mathiesen
Jens Mathiesen er President & CEO for Scandic Hotels Group og formand for Dansk Erhverv. Scandic Hotels huser over 19.000 medarbejdere og har 280 hoteller i Nordeuropa, Polen og Tyskland.

Brian Mikkelsen
Brian Mikkelsen er adm. direktør i Dansk Erhverv med en lang karriere bag sig i dansk politik som konservativt folketingsmedlem, økonomi- og erhvervsminister, kulturminister og justitsminister.

Mærk stemningen fra Dansk Erhvervs Årsdag 2024

Se eller gense højdepunkter fra Dansk Erhvervs Årsdag 2024

Vi tæller ned til Dansk Erhvervs Årsdag 2025. Mens vi venter, kan du se eller gense tidligere årsdage ved at klikke her.

KLIK HER
Dansk Erhvervs Årsdag 2025
4. sep. 2025 kl. 12.00-17.00
Øksnehallen, Halmtorvet 11, 1700 København V, Halmtorvet 11, 1700 København V
  • 11.00 - 12.00

    Ankomst, tjek in og frokost

    11.00 - 12.00
  • 12.00 - 13.05

    MULIGHEDERNES TID

    12.00 - 13.05
    Brian Mikkelsen

    Adm. direktør

  • 13.05 - 13.30

    Pause & Netværk

    13.05 - 13.30
  • 13.30 - 14.40

    BEDRE RAMMEVILKÅR, STØRRE RÅDERUM

    13.30 - 14.40
    Franciska Rosenkilde

  • 14.40 - 15.00

    Pause & Netværk

    14.40 - 15.00
  • 15.00 - 16.00

    FARVEL FRYGT, GODDAG FORANDRING

    15.00 - 16.00
  • 16.00 - 17.00

    Netværk, tapas og vin

    16.00 - 17.00

Oplægsholdere

Brian Mikkelsen

Adm. direktør

Franciska Rosenkilde

Kontakt

Kursus og Event

Åbningstider på telefonen er hverdage mellem kl. 8 - 16.

Kommunikation & Presse

Mette Lynge Hansen

Fagchef for strategisk kommunikation