Spring til indhold

Netværk for HR- og personaleansvarlige i hotel- og restaurationsbranchen

På næste møde i HR-netværket skal vi drøfte de nye afgørelser om deltidsansattes frivillige merarbejde og hvilke konsekvenser det kan få for vores hoteloverenskomst.
Event
Netværk

Netværk for HR- og personaleansvarlige i hotel- og restaurationsbranchen

Milling Hotel Vejle, Willy Sørensens Plads 3, 7100 Vejle
  • Medlemmer
    0 kr.
  • Ikke-medlemmer
    0 kr.
Ekskl. moms
Gem
Indhold

Afgørelsen på industriens område slår fast, at deltidsansatte som udgangspunkt har ret til overarbejdsbetaling for de arbejdstimer der ligger ud over den enkelte medarbejders fastsatte arbejdstid, hvis der på virksomheden/overenskomstområdet findes sammenlignelige fuldtidsansatte, og denne fuldtidsansatte vil modtage overtidsbetaling, når der arbejdes udover den fastsatte arbejdstid, medmindre der er objektive forhold der lovligt kan begrunde en sådan forskelsbehandling.

Der kom samtidig en afgørelse på det offentlige område. Den afgørelse slår også fast, at det er i strid med deltidsdirektivet, at deltidsansatte ikke modtager overtidsbetaling, når de arbejder i spændet mellem deres individuelle arbejdstid og fuldtidsnormen, hvis en sammenlignelig fuldtidsansat modtager overtidsbetaling for arbejde ud over dennes fuldtidsnorm.

Vi er i fuld gang med at analysere begge afgørelser nærmere, herunder afdække betydningen for vores hoteloverenskomst.

På vores kommende netværksmøde vil vi bruge en stor del af mødet på at drøfte både konsekvenserne af afgørelserne med jer, men også høre jeres tanker og bud på både problemstillinger og mulige løsningsforslag indenfor eksisterende rammer.

Derudover vil der som altid være kort nyt fra jeres ansættelsesretlige team.

Frister

  • Tilmeldingsfrist d. 7. maj 2026
  • Afmeldingsfrist d. 7. maj 2026

Kontakt

Kursus og Event

Åbningstider på telefonen er hverdage mellem kl. 8 - 16.