{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
Vi har netop fået tal for udviklingen på det amerikanske arbejdsmarked frem til februar, og dagens tal viser, at der blev skabt 313.000 arbejdspladser fra januar til februar. Der var forventet en jobvækst på 205.000 personer, så dagens tal lå helt klart over det forventede. Det amerikanske arbejdsmarked spurter fremad.
Dagens økonomiske kommentar af cheføkonom Steen Bocian
Normalt jubler de finansielle markeder, når kongen sprudler, men sådan er det ikke i øjeblikket. Bekymringen for konsekvensen af stigende renter overdøvede eksempelvis i sidste måned begejstringen over, at jobskabelse indikerer fremgang i økonomien.
Trods den flotte jobvækst faldt ledigheden ikke fra januar til februar, hvilket ellers var ventet. Et ledighedsniveau på 4,1 pct. er dog fortsat ekstremt lavt - og indikererat at der er fuldt tryk på.
Med et så stramt arbejdsmarked, er det knap så overraskende, at vi begynder at se lønpresset melde sig i amerikansk økonomi. Lønvæksten tiltrak sig da også meget stor opmærksomhed, da arbejdsmarkedsrapporten fra januar blev offentliggjort i starten af februar. Lønvæksten viste sig at være den højeste meget længe. I februar var lønvæksten på 2,6 pct., det var lidt lavere end i januar – og inflationspresset er dermed lidt lavere end man kunne have frygtet. Det er godt nyt for aktiemarkedet.
Normalt er fremgang på det amerikanske arbejdsmarked entydigt godt for dansk økonomi, men som følge af de finansielle følgevirkninger, er konklusionerne mere blandede. Det stramme amerikanske arbejdsmarked trækker i retning af højere renter – også herhjemme. Højere renter kan i perioder være svære at absorbere i de finansielle markeder – og udsigten til højere renter var da også en del af forklaringen på den globale aktieuro i februar. Omvendt så er det naturligvis altid godt, når der er god vækst i verdens vigtigste økonomi; den amerikanske. Da dagens tal ikke indikerer et tiltagende lønpres, er der dog samlet set tale om godt nyt for dansk økonomi og danske virksomheder.