{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
Det er brandærgerligt, at forhandlingerne om udenlandsk arbejdskraft er brudt sammen, lyder det fra Dansk Erhverv.
pressemeddelelse den 29. oktober 2018
Dansk Erhverv erklærer sig skuffede over, at forhandlingerne om udenlandsk arbejdskraft ikke vil fortsætte.
”Det er en trist nyhed. For sandheden er, at danske virksomheder i den grad har brug for kvalificeret udenlandsk arbejdskraft, og sammenbruddet i forhandlingerne giver lange udsigter til få løst de udfordringer, som virksomhederne oplever i forbindelse med rekruttering af udenlandsk arbejdskraft,” siger Stine Pilegaard Jespersen, underdirektør i Dansk Erhverv.
Taberne er danske virksomheder
Stine Pilegaard Jespersen tilføjer, at hun havde håbet på lempeligere regler i forhold til bureaukratiet omkring udenlandsk arbejdskraft.
”Det havde længe ligget i luften, at det ville blive svært at finde politisk flertal for at sænke beløbsgrænsen, så på den baggrund er jeg ikke så overrasket. Men jeg er skuffet over, at det ikke har været muligt at lave en aftale om for eksempel reglerne for udenlandsk bankkonti og så videre. Det havde været en god håndsrækning til de mange danske virksomheder, som har brug for knowhow og kvalifikationer, som ikke umiddelbart kan fås i Danmark. Taberne i dag er danske virksomheder og dansk vækst, og dette kan også på sigt koste danske arbejdspladser,” siger Stine Pilegaard Jespersen.
Stine Pilegaard Jespersen tilføjer, at politikerne nu må lægge sig i selen for at finde andre veje til at sikre kvalificeret arbejdskraft, så opsvinget ikke går i stå.