Spring til indhold

Nyt råd nedsat: Rådet for Samfundsansvar og Verdensmål

Regeringen har for nylig nedsat et nyt Råd for Samfundsansvar og Verdensmål. Dansk Erhverv sidder med i rådet og mener, at brancherne er nøglen til udbredelse af verdensmålene.

Nyhed

DANSK ERHVERV | CSR - 23. OKTOBER 2018

Regeringen har for nylig udpeget 17 medlemmer og nedsat et nyt Råd for Samfundsansvar og Verdensmål. Rådet skal overtage efter Virksomhedsforum for Socialt Ansvar (VFSA) og Dialogforum for Samfundsansvar og Vækst. Rådet skal gøre danske virksomheder førende inden for bæredygtig og ansvarlig virksomhedsdrift ved bl.a. at sætte fokus på de muligheder, som FN’s verdensmål rummer for virksomhederne, både når det handler om ansvarlig, bæredygtig produktion og om at inkludere udsatte mennesker på arbejdsmarkedet. Dansk Erhverv sidder med i rådet, og underdirektør Stine Pilegaard ser frem til arbejdet

”I Dansk Erhverv vil vi gå til arbejdet med et mål om at gøre de internationale retningslinjer og verdensmålene håndgribelige for den store bredde af virksomheder,” siger Stine Pilegaard, som også var medlem af det tidligere Dialogforum for Samfundsansvar og Vækst.

Branchefokus når SMV'er
Der har været sagt og skrevet meget om Verdensmålene og det forretningspotentiale, som de udgør for danske virksomheder. Og det er en god start. Men i Dansk Erhverv efterspørges der flere konkrete eksempler - særligt i forhold til de små og mellemstore virksomheder. ”Det er en god start, når store, danske virksomheder går foran med gode eksempler på, hvordan verdensmålene kan indgå i en virksomhedsstrategi. Men vi har brug for flere eksempler fra små og mellemstore danske virksomheder, som arbejder sammen om at løse branchespecifikke udfordringer, eller som har øget deres eksport, skabt adgang til nye markeder, eller udviklet nye, banebrydende og profitable produkter med udgangspunkt i verdensmålene,” siger Stine Pilegaard.

Vejledning med udgangspunkt i brancher
”I Dansk Erhverv mener vi, at værktøjer, som er målrettet de individuelle brancher, hjælper medlemmerne til at forstå betydningen af verdensmålene og ikke mindst gribe de muligheder, som målene udgør eksempelvis for nye forretningsmodeller, teknologiske løsninger og tværsektorielle partnerskaber. Netop den tænkning skal vi have udbredt til alle virksomheder, ikke kun de store,” siger Stine Pilegaard.

LÆS MERE HER
Læs om det nye Råd for Samfundsansvar og Verdensmål, det forhenværende Dialogforum for Samfundsansvar og Vækst, samt det forhenværende Virksomhedsforum for Socialt Ansvar

Nyhed

Dansk Erhverv ønsker branchespecifik indsats for udbredelse af FNs Verdensmål

Det nye Råd for Samfundsansvar og Verdensmål blev annonceret af Erhvervsministeriet i december 2017. Men selve nedsættelsen er stadig på to-do listen. Forhåbentlig vil medlemmerne af det kommende råd have et blik for mulighederne i den branchespecifikke indsats.

Nyhed

Verdensmålene udkonkurrerede CSR på folkemødet

Bornholm gav den gas med verdensmålene ved hele 75 arrangementer på årets Folkemøde. Det gode, gamle CSR-begreb indgik derimod kun i 20 arrangementer. Verdensmålene dominerer kort sagt CSR-dagsordenen – men er det en fordel eller en ulempe for virksomhedernes bæredygtighed på langt sigt?

Kontakt

AUF, DA, Arbejdsmiljø, Uddannelse, Forskning, HR og CSR

Stine Pilegaard Jespersen

Underdirektør