{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
01. april 2020
De indledende overvejelser omkring, hvordan EU's producentansvar for emballager skal implementeres i Danmark, er i gang. Direktivet fastsætter, at producenterne skal finansiere affaldshåndteringen, og det giver producenterne mulighed for også at selv at løfte de operative opgaver med affaldshåndteringen. Dansk Erhverv mener, at når producenterne skal finansiere et affaldshåndteringssystem, så skal de også have indflydelse på systemets omkostninger; ergo varetage de operative opgaver.
Dansk Erhverv, Dansk Industri og Landbrug & Fødevarer har erklæret sig parate til at oprette en kollektiv ordning. Kollektivordningen vil løfte det praktiske ansvar for håndteringen af emballageaffaldet for alle de virksomheder, der ikke individuelt ønsker at løfte ansvaret. De tre organisationer vil i forbindelse med etableringen af ordningen arbejde efter fire principper: borgervenlighed, miljøeffekt, omkostningseffektivitet og konkurrenceneutralitet.
Fælleserklæringen sender et klart og tydeligt signal til Folketinget om, at erhvervslivet er klar til at påtage sig ansvaret. Folketinget står over for at behandle en ændring af miljøbeskyttelsesloven, som vil sætte den overordnede ramme for implementering af producentansvaret i Danmark.
Lovbehandling er udskudt på grund af COVID-19 og tidspunkt er pt. uvist.
Læs fælleserklæringen her: Erhvervslivet er klar til at genanvende deres emballage.