Forbruger-ombudsmanden udsteder rekordstor bøde for vildledende prismarkedsføring
En stor varehuskæde har vedtaget en bøde på 3 millioner kroner for at have markedsført flere varer med besparelser, der ikke var reelle. Bødens størrelse skal ses i sammenhæng med, at der var tale om vildledende markedsføring af flere varer over en længere periode.

Varehuskæden havde fx uden ophold i knapt et år markedsført den samme grill med forskelligt tilbehør – fx betræk og rotisseri - til 6.999 kroner. Det blev samtidig oplyst, at normalprisen for kombinationen var 18.397 kr., og grillen alene stod til 16.999 kr.
Det var Forbrugerombudsmandens opfattelse, at prisen for grillen uden udstyr ikke var en reel pris, da ingen forbruger ville finde på at købe grillen til den såkaldte normalpris, når de kunne få den samme grill over 50% billigere med ekstra tilbehør. Prisen kunne derfor ikke lovligt danne grundlag for en prissammenligning og et besparelsesudsagn.
Læs Forbrugerombudsmandens pressemeddelelse her
Artiklen blev oprindeligt publiceret på fdih.dk