{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
13. marts 2020
Statsminister Mette Frederiksen har netop oplyst, at de danske grænser lukker klokken 12 i morgen lørdag, og det betyder hel eller delvis nedlukning af fly-, færge- og togtransport for at forhindre spredning med coronavirus. Grænsekontrollen løber til og med den 13. april. Altså til efter påske.
Turister vil blive afvist ved grænsen, da turisme ikke er et ”anerkendelsesværdigt” formål.
Krisen i dansk turisme er dermed absolut. Der er turister i Danmark i både i byerne og langs kysterne året rundt. Og særligt påsken er en mini-højsæson med fyldte hoteller, feriecentre, feriehuse og mange forårsglade campister.
Perspektiverne i hele værdikæden er dystre
At Udenrigsministeriet har ændret sin rejsevejledning til hele verden til ”orange” for at forebygge yderligere smitte i Danmark og senest lukningen af grænserne, er meget alvorligt for rejsebranchen, turismevirksomhederne og de 160.000 turismeskabte arbejdspladser. Økonomiske tiltag er strengt nødvendige for at holde hånden under turismeerhvervet, mener Dansk Erhverv.
Feriehusbureauer, incomingbureauer, rejsebureauer, rejsearrangører, hoteller, lufthavne og mange flere får brug for akut hjælp.
”Vi bakker naturligvis op om myndighedernes vurderinger, men vi må samtidig sige, at en hel sektor i Danmark bliver udfordret – og for manges vedkommende bragt på randen af konkurs. Der skal handles nu. Dels aktualiserer udviklingen behovet for lønkompensation. Dels må staten hjælpe med at finde dækning for tilbagebetalinger for aflyste rejser både ud af Danmark og hertil,” siger adm. dir i Dansk Erhverv Brian Mikkelsen.
Forslag fra Dansk Erhverv
Dansk Erhverv spiller ind med forslag til en række initiativer målrettet turismeerhvervet i Danmark bredt set: