Ingen problemer med hygiejnen hos madtransportører
Fødevarestyrelsen har ved kontrol af knap 200 transportører af mad til forbrugere ikke fundet problemer med hygiejnen eller opbevaring.
Der er over de seneste år sket en markant stigning i den digitale handel og dermed levering af fødevarer. Fødevarestyrelsen har derfor for nyligt lavet en stikprøvekontrol af 188 transportører af kølekrævende fødevarer så som måltidskasser, mælk og lignende. Kontrollen fokuserede både på om fødevarerne blev nedkølet korrekt i form af termokasser og is, men også selve opbevaringen det vil sige om opbevaringskasserne blandt andet var rene.
Fødevarestyrelsen fandt ingen problemer med hygiejnen og opbevaringen blandt de 188 transportører, som var en del af kontrollen.
De fandt dog anledning til bemærkninger for så vidt angår den lovgivningsmæssige registreringspligt enten som fødevarevirksomhed eller i forhold til væsentligt ændringer, som skal meldes til Fødevarestyrelsen.
Som følge heraf vil Fødevarestyrelsen udarbejde vejledningsmateriale til transportørerne.
Læs mere på Fødevarestyelsens hjemmeside
Kontakt

Transport
Jesper Højte Stenbæk
Fagchef for transport og infrastruktur