;
Gemt

Aftalen mellem EU og USA giver foreløbig mere ro og sikkerhed for danske eksportører

21. august 2025

Torsdag blev den nyligt indgåede rammeaftale for told på europæisk eksport til USA præsenteret. Aftalen er ikke god, men bedre end ingen aftale og giver foreløbig mere ro og sikkerhed. Stort set alle varegrupper, inklusive biler og lægemidler, bliver pålagt told på 15 procent i USA. 

imagefjabq.png

Kommentar fra Michael Bremerskov Jensen, fagchef global markedsudvikling

I dag kom præsentationen af den aftale, som blev indgået mellem EU og USA i Skotland for nogle uger siden. En temmelig skæv aftale, som medfører et amerikansk toldloft på 15 procent på langt de fleste varer fra EU – blandt andet også medicin.

Skæv, fordi man fra EU’s side ikke bare undlader at gengælde de amerikanske tariffer, men tilmed forpligter sig til at fjerne told på amerikanske industrivarer og reducere den for landbrugsvarer.

Det er bestemt ikke en aftale, der forbedrer samhandelsrelationerne mellem EU og USA – tværtimod. Det er dog en aftale, som forhindrer en uoverskuelig og uforudsigelig eskalation til langt højere toldsatser, hvilket præsident Trump havde truet med i fravær af en aftale. Så en dårlig aftale er dog bedre end ingen aftale. 

Hvad ser danske virksomheder ind i?
Det amerikanske toldloft vil også ramme danske vareeksportører med afsætning i USA. For nogen udfordrer det alvorligt deres afsætningsmuligheder på det amerikanske marked, for andre danske virksomheder er 15 procent et håndterbart niveau.

Mange danske virksomheder har allerede omstillet sig ved at flytte mere af deres produktion til USA og dermed indenfor toldmuren. Det er sådan set fornuftigt, at EU ikke gengælder med tilsvarende tariffer. Det ville gøre det unødvendigt dyrere at være europæiske importører og forbrugere, selvom USA gør det stik modsatte med importerede varer fra EU.

EU vil tilmed fjerne told på industrivarer fra USA og reducere den på landbrugsvarer. Det må dog siges at være positivt for dansk og europæisk erhvervsliv. Og faktisk er det et tiltag, som Dansk Erhverv har argumenteret for i mange år. 

Mange uafklarede detaljer
Det er for så vidt fornuftigt, at EU ikke kommer med gengældelsestold, da det vil være en ekstra skat og økonomisk dødvægt, som nu primært kommer til at ramme amerikanske importører, forbrugere og patienter i USA. Men desværre er der stadig mange uafklarede spørgsmål, som knytter sig til aftalen. Og derfor kan virksomheder indtil videre stadig mangle konkrete svar på, hvad aftalen vil betyde for dem.

Derfor er det også en topprioritet hos Dansk Erhverv at forfølge, hvordan aftalen implementeres, og løbende holde den tætte dialog med medlemmerne på den ene side og med regering, embedsværk, EU-beslutningstagere og andre relevante aktører for både at kunne varetage danske virksomheders interesser i processen og sikre de bedst mulige vilkår. 

Derudover understreger aftalen, hvor vigtigt det er, at EU skaber de bedste forudsætninger for, at vores virksomheder er konkurrencedygtige. Der skal sættes yderligere turbo på arbejdet med at styrke vores forsvar, fjerne interne handelsbarrierer på EU’s indre marked, nedbringe administrative byrder for virksomhederne og få det indre marked til at fungere bedre.  

Vi vil løbende orientere om nyt på denne front.

seneste nyt om told

Kontakt

EU & Internationalt

Michael Bremerskov Jensen

Fagchef for Global Markedsudvikling
Medarbejderprofil