;
Gemt

Flere CEF-midler på vej til transportnettet

25. august 2025

EU-Kommissionen foreslår CEF-ramme på 81,4 milliarder euro til investeringer i transport- og energiinfrastruktur. Målet er at skabe et højkvalitets, sammenhængende og klimavenligt netværk, der blandt andet styrker mobiliteten af varer, personer og energitværs af Europa.

EU-Kommissionens har for nyligt præsenteret et forslag om etablering af Connecting Europe Faciliteten (CEF) for perioden 2028-2034, og Dansk Erhverv hilser forslaget velkommen.

Helt overordnet er Dansk Erhverv meget tilfredse med, at der lægges op til en markant forøgelse af midlerne under CEF. For en velfungerende, moderne og robust infrastruktur danner fundamentet for høj mobilitet og øget sammenhængskraft, hvilket er et afgørende rammevilkår for økonomisk vækst og i sidste ende en styrket konkurrenceevne for Europa. Derfor er den foreslåede prioritering af investeringer i højkvalitets, sammenhængende og klimavenlige transportnet under CEF afgørende.

En effektiv transportinfrastruktur for såvel landtransport, luftfart og den maritime sektor understøtter ikke alene det indre markeds funktion ved at muliggøre hurtig, sikker og pålidelig transport af varer og personer på tværs af grænser, men bidrager også til at reducere sårbarheder i forsyningskæderne, øge modstandsdygtigheden over for kriser og styrke EU’s militære mobilitet.

Merværdi for hele Unionen
En målrettet indsats for at fjerne flaskehalse, styrke multimodale løsninger og sikre interoperabilitet på tværs af transportformer vil skabe merværdi for hele Unionen – både i fredstid og under ekstraordinære omstændigheder, hvor hurtig omstilling og mobilisering er nødvendig for sikkerheden. Derfor støtter vi også prioriteringen af militær mobilitet og dual-use-projekter, som Kommissionens forslag lægger op til.

Dansk Erhverv ser gerne, at der under den kommende CEF-periode vil være en mere ligelig fordeling af CEF-midlerne mellem transportformerne således at for eksempel lufthavne og havne får den samme adgang til CEF-støtte, som jernbaneprojekter historisk har haft.

Du kan læse mere om Kommissionens forslag nedenfor.

Bilag til forslaget

pdf

Download

Forslag til CEF-midler 2028-34

pdf

Download

Kontakt

Transport

Peter Lübcke

Chefkonsulent