{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
21. august 2025
Mange af verdens hurtigst voksende økonomier ligger i Afrika. Alligevel går kun 1,5 pct af danske investeringer i udlandet til Afrika. Det giver et enormt potentiale, og nu står Impact Fund Denmark klar med en såkaldt Afrika-facilitet og 350 millioner kroner, der kan hjælpe danske virksomheder med at indfri det.
Oplagt for danske virksomheder
Med den nye pulje kan danske virksomheder søge tilskud til investeringer i Afrika. Derfor vækker puljen glæde i Dansk Erhverv, forklarer vicedirektør Jakob Ellemann-Jensen, som også er bestyrelsesmedlem i Impact Fund Denmark:
”De geopolitiske vinde har nærmest stormstyrke i disse år. Uforudsigeligheden er stor, gammelkendte handelspartnere bliver skubbet væk, og mange danske og andre europæiske virksomheder søger mod nye markeder. Kina har i mange år investeret massivt i Afrika på grund af naturressourcer og infrastruktur. Vesten har haltet bagefter, og det skal der gøres noget ved. Det hjælper Afrika-faciliteten med. Den vil være særdeles gavnlig for de små og mellemstore virksomheder, som ellers har holdt sig fra at investere udenfor Danmarks traditionelle markeder.”
Hvem kan søge?
Faciliteten henvender sig til danske virksomheder, fonde og lokale partnere, som ønsker at udbygge kommercielle aktiviteter eller investere på tværs af de 54 afrikanske markeder.
Ligesom Impact Fund Denmarks øvrige investeringer skal investeringer under Afrika-faciliteten leve op til krav om ESG, impact og finansielt afkast. Derudover skal investeringerne placeres i et udviklingsland. Mandatet i denne pulje er dog bredere end tidligere, hvilket betyder, at flere investeringer med danske økonomiske interesser kan komme i betragtning. De konkrete krav og muligheder for at ansøge findes på denne side.
Sådan søger du
Du finder mere information om processen og kravene på Impact Fund Denmarks side.