Spring til indhold

Dansk Erhverv: Biotech Act er et vigtigt skridt for EU’s konkurrenceevne

16. december 2025

Det seneste år er der kommet et velkomment fokus på EU’s skrantende konkurrenceevne. Derfor glæder Dansk Erhverv sig over EU-Kommissionens forslag til en ny Biotech Act, der er et vigtigt skridt i retning af en mere konkurrencedygtig bioteksektor i Danmark og Europa.

Brian Mikkelsen
Målet med EU-Kommissionens bud på en ny Biotech Act er at gøre Europa mere attraktivt for forskning, produktion og investeringer i bioteknologi.

EU-Kommissionen har i dag fremlagt et ambitiøst udspil til Biotech Act, der skal styrke Europas konkurrencekraft inden for bioteknologi. Udspillet indeholder blandt andet en ny investeringsfacilitet i samarbejde med Den Europæiske Investeringsbank, strategiske projekter og fleksible regulatoriske rammer for innovative produkter.

”Europa har desværre i mange år haft et for enøjet fokus på regler og regulering, mens væksten og konkurrenceevnen er blevet forsømt – også i Europas nøgleindustrier. Derfor glæder jeg mig over, at EU-Kommissionen nu lægger op til at tage et vigtigt skridt i den anden retning med en ny Biotech Act, der skal styrke vores konkurrenceevne inden for bioteknologi, som kun vil blive en endnu mere afgørende sektor i de kommende år,” siger Brian Mikkelsen, adm. direktør for Dansk Erhverv.

Målet med EU-Kommissionens bud på en ny Biotech Act er at gøre Europa mere attraktivt for forskning, produktion og investeringer i bioteknologi. Dansk Erhverv ser udspillet som et vigtigt skridt for at fastholde vækst og innovation i Europa.

"I Dansk Erhverv hilser vi forslaget om et projekt med en investeringsfacilitet for bioteknologi velkomment. Sagen er nemlig, at mange succesfulde europæiske vækstselskaber og unicorns i dag desværre søger mod USA for at tiltrække kapital, hvilket medfører, at europæiske opdagelser ender med at skabe vækst og arbejdspladser andre steder end i EU,” siger Brian Mikkelsen og fortsætter:

”I Dansk Erhverv har vi længe arbejdet for at styrke vækstlaget i den europæiske life science-branche. Det er derfor glædeligt, at vi med Biotech Act’en kan se frem til et projekt med en europæisk investeringsfacilitet målrettet bioteknologi."

Bioteknologi er en afgørende fødekæde for den vigtige danske life science-industri, der på mange måder har været en stor succeshistorie i de seneste år. Men det ændrer ikke på, at Europa som helhed sakker bagud, mens den globale konkurrence på området er kraftigt stigende, understreger Brian Mikkelsen.

"På bare 20 år er EU sakket bagud, når det kommer til at innovere og skabe de produkter, der vil blive fremtidens behandlinger. For 20 år siden var forskellen på life science-investeringer foretaget i USA sammenlignet med EU blot 2 mia. USD. I dag er den forskel steget markant til 25 mia. USD. Derfor er det positivt, at EU-Kommissionen i dag kommer med et ambitiøst forslag om at sikre risikovillig kapital til start-ups inden for bioteknologi," siger Brian Mikkelsen og tilføjer:

"I Dansk Erhverv glæder vi os over dagens udmelding fra EU-Kommissionen og ser frem til at følge arbejdet. Det er afgørende for os, at investeringsfaciliteten bliver ambitiøs og er med til at holde start- og scale-ups på europæisk jord til gavn for hele Europa," siger Brian Mikkelsen.

Nyhed

Dansk Erhverv om ny EU-aftale: Vil forringe mulighederne for dansk og europæisk life science

Dansk Erhverv anerkender et stort arbejde med ny europæisk pharmapakke, men ærgrer sig samtidig over, at man skader konkurrenceevnen for en afgørende life science-sektor og forringer rammevilkårene for forskning og innovation i Europa.

ALK-topchef advarer: Danmark risikerer at bremse sin egen life science-succes

ALK er verdensledende inden for allergimedicin og sælger for milliarder af kroner. Men Danmarks og Europas konkurrenceevne er under voldsomt pres. Derfor mener ALK’s topchef, Peter Halling, at der skal skrues ned for administrative regler og byrder.

Kontakt

Presse

Andreas Lønstrup

Pressekonsulent

Sidste nyt fra Dansk Erhverv i din indbakke

Tilmeld dig nyheder om Sundhed & Life Science

Når du tilmelder dig nyheder fra Dansk Erhverv, giver du samtykke til at modtage faglige og politiske nyheder og analyser, samt efter omstændighederne tilbud om kurser, netværk, konferencer og andre events, der i nogle tilfælde leveres af eller i samarbejde med vores partnere. Du vil også kunne modtage information om rabat på produkter og services i vores medlemsfordelsprogram.

Indtast dit fornavn
Indtast dit efternavn
Indtast en gyldig email

Du kan til enhver tid afmelde dig nyhedsbrevet. Læs mere om vores persondatapolitik her.