Spring til indhold

Nyt lovforslag vækker begejstring: Familieejede virksomheder skal have bedre vilkår ved generationsskifte

28. februar 2025

Skatteministeren har med et nyt lovforslag taget et vigtigt skridt for at sikre bedre vilkår for familieejede virksomheder, der står over for et generationsskifte. Lovforslaget glæder Dansk Erhverv, som længe har kæmpet for at sikre bedre vilkår for de familieejede virksomheder.

Familieejede virksomheder er nu et vigtigt skridt tættere på at få bedre vilkår ved generationsskifte.

Regeringen har nemlig fremsat lovforslag L 123.

Forslaget indebærer en sænkning af bo- og gaveafgiften fra 15 til 10 procent ved generationsskifte. Samtidig afsættes 0,8 milliarder kroner til at sikre en skematisk model med retskrav for generationsskifter. Derudover udvides kredsen af personer, der kan overtage en virksomhed, så søskende nu også omfattes. Endelig bliver det muligt at gennemføre generationsskifte i ejendomsudlejningsselskaber.

Lovforslaget vækker stor glæde i Dansk Erhverv, som længe har kæmpet for, at familieejede virksomheder som Jysk, Bestseller, Harald Nyborg, Lego og konditoriet La Glace får bedre vilkår:

Vi var begejstrede i 2023, da bedre vilkår ved generationsskifte blev præsenteret som et element i regeringens 2030-plan, og vi endnu mere begejstrede over, at regeringen nu sætter handling bag ordene med lovforslaget,” siger Dansk Erhvervs adm. direktør, Brian Mikkelsen.

Han uddyber:

”Der er flere gode elementer i lovforslaget. Dansk Erhverv havde et ønske om, at modellen for skematisk værdiansættelse skulle indfases med umiddelbar virkning, og det har man også lyttet til i lovforslaget, som har virkning fra 1. oktober 2024.”

Hvad nu?
Nu skal lovforslaget behandles. Der er udvalgsbehandling i marts, og det ventes, at loven vedtages i april eller maj.

Nyhed

Positivt nyt: Familieejede virksomheder får endelig ro om generationsskifte

I regeringens 2030-plan lægges der op til markant bedre vilkår for familieejede virksomheder, der står over for et generationsskifte. Det er særdeles positivt for de mange familieejede virksomheder, der spiller en kæmpe rolle i Danmark og skaber tusindvis af arbejdspladser, mener Dansk Erhvervs adm. direktør, Brian Mikkelsen.

Nyhed

La Glace har arvefølgen på plads

Dronningens abdikation har gjort især ét spørgsmål aktuelt, og det handler om generationsskifte. Indehaver af det berømte Conditori La Glace, Marianne Stagetorn Kolos, har lagt en femårig plan for, hvad der skal ske, når hun i 2025 giver stafetten videre til sine to døtre.