;
Gemt

3 dage med skarpe debatter og store udfordringer: Sådan satte Dansk Erhverv Handel dagsordenen på Folkemødet 2025

18. juni 2025

Dansk Erhverv Handel var igen i år stærkt til stede på Folkemødet med engagerede debatter, skarpe pointer og masser af publikum. Tak til alle jer, der deltog og bidrog til samtalerne om fremtidens handel.

Vi har blandt andet sat fokus på nogle af de største udfordringer, som detailhandlen står overfor: Unfair konkurrence fra onlinemarkedspladser, forbrugertillidens skrøbelighed og de omfattende erhvervsbyrder, der stadig vejer tungt for butikker og producent.

Torsdag bød på vigtige debatter om digital kommunikation og tryghed i detailhandlen. Vi diskuterede, hvordan Forbrugerombudsmanden får større gennemslag på sociale medier og satte fokus på kundeadfærd, lydoptagelser og den stigende utryghed blandt butiksansatte.

Et andet højdepunkt var debatten om Temus voksende dominans på det danske marked og i Europa. Med deres ekstremt lave priser og massive markedsføring har Temu taget Danmark med storm – men til hvilken pris? Vi dykkede ned i Temus forretningsmodel og diskuterede konsekvenserne for danske virksomheder og forbrugersikkerhed.

Fredagen stod i den grønne omstillings tegn med debatter om farlig kemi i onlinehandel, tekstilbranchens ansvar og generationsdilemmaer på arbejdsmarkedet. Dagen blev afrundet med både alvor og humor i Signe Moldes bymidtequiz og en debat, der for alvor satte smag på erhvervspolitikken: Vi inviterede nemlig publikum og politikere til smagsprøver og debat om den absurde chokoladeafgift fra 1922. Med bagermestre i kokkeuniform og detaljer fra lovgivningens mest bizarre indhold, satte vi fokus på, hvordan en over 100 år gammel afgift stadig skaber kaos for producenter, bagere og detailhandlen.

Tusind tak til alle oplægsholdere, debattører og gæster, der gjorde vores program levende og vedkommende. Vi glæder os allerede til næste år!

Kontakt

Handel

Lotte Engbæk Larsen

Branchedirektør for Handel
Medarbejderprofil