;
Gemt

Dansk Erhverv Klima, Energi, Miljø og Byggeri på Folkemødet 2025 – kom og vær med!

21. maj 2025

Vi glæder os til at sætte de grønne spørgsmål på dagsordenen, når vi endnu en gang deltager aktivt på Folkemødet. Her er vi en del af alt fra talks og paneldebatter til indslag som ’strik og drik’ og fodboldkamp til Folkemødets Klima-cup.

Igen i år stiller Dansk Erhverv Klima, Energi, Miljø & Byggeri talstærkt op til Folkemødet. Afdelingen er hoved- og medarrangører på over 20 indslag fordelt over alle tre dage, så der er rig mulighed for at møde os i Allinge.

Foruden Dansk Erhverv Scenen og den nye Dansk Erhverv Talk Scene, er Alliance for Biosolutions igen i år partnere BIOScenen. Derudover gentager Dansk Erhverv Klima, Energi, Miljø & Byggeri succesen som partnere på Klima- og Energiscenen.

Du kan se mere om Dansk Erhvervs program til Folkemødet 2025 ved at klikke her. Du kan læse mere om vores udvalgte indslag længere nede i denne artikel.

Skal du med, når vi holder:
En vigtig energidebat med titlen 'Grøn omstilling er en holdsport. Nu samler vi holdet: Mød toppen af Vestas, CIP, OK, Norlys & Schneider Electric'. Fredag den 13. juni kl. 13.30–14.15 på Dansk Erhvervs egen scene (G11).

Folkemødets klima-cup. Torsdag den 12. juni kl. 15.45-16.30, sørger vi for oppustelig fodboldbane og et brag af et opgør, når vi igen i år inviterer til Folkemødets største sportsbegivenhed på Cirkuspladsen tæt på Hovedscenen. Kom med, når FC Privat Sektor, Christiansborg Boldklub, Nødhjælpen United og Team Future dyster i klimaets navn om at hive pokalen med hjem.

Hvad må man lege i den regulatoriske sandkasse? Det spørgsmål står centralt torsdag den 12. juni kl. 12:15-13:00. Her byder Huxi Bach på sikker leg med biosolutions i den regulatorisk sandkasse og tager publikum med ind i det uafklarede landskab, hvor lovgivning, etik og innovation mødes. Sammen med eksperter og iværksættere stiller han de spørgsmål, vi sjældent får svar på: Hvad må man egentlig teste i dag? Det sker på BIOScenen (G12).

Reduction Roadmap 2050. Hvordan skal vi bo og leve inden for planetens grænser i 2050? Eventet afholdes fredag den 13. juni kl. 14:00-16:00 af Foreningen Reduction Roadmap, Alliance for Biosolutions og Dansk Erhverv på BIOloungen (G20). Reduction Roadmap har en vision om et Danmark, der i 2050 har reduceret CO₂-udledninger med 96 % og omlagt landbruget, så halvdelen af landet er beskyttet natur. I en to timer lang P1-morgen-inspireret samtale inviteres skiftende gæster – politikere, investorer, arkitekter og materialeproducenter – til at udfolde visionen og præsentere de løsninger, vi allerede har.