;
Gemt

Nu kan SMV’er få tilskud til at styrke deres kriseberedskab: Se her, hvordan du søger

19. maj 2025

Danske virksomheder bliver i stigende grad påvirket af geopolitiske risici og ustabile forsyningskæder. Nu kan SMV’er få op til 50.000 kr. i støtte til professionel rådgivning, der skal ruste dem til fremtidens kriser.

Små og mellemstore virksomheder kan nu søge om økonomisk tilskud til at få professionel rådgivning, der kan hjælpe med at identificere risici og opbygge robuste beredskabsplaner.

Ordningen giver mulighed for at få dækket op til 50 pct. af udgifterne til et rådgivningsforløb – dog maksimalt 50.000 kr. Rådgivningen kan bl.a. bruges til at analysere virksomhedens sårbarheder og udarbejde konkrete planer for, hvordan man håndterer krisesituationer som cyberangreb, leveranceproblemer eller pludselige markedsændringer.

”Virksomheders modstandsdygtighed overfor uventede kriser og evnen til hurtigt at videreføre sin forretning, mens man tager vare på sine medarbejdere, kan være et konkurrenceparameter i den sikkerhedspolitiske situation, vi i dag står i,”

siger Thomas Elkjer Nissen, forsvars- og beredskabspolitisk chef i Dansk Erhverv.

Han peger på, at SMV’er i stigende grad bliver påvirket af globale forhold og har behov for at tænke i robusthed og resiliens.

Tilskuddet kan blandt andet anvendes til:

  • Udarbejdelse og igangsætning af en virksomhedsforankret beredskabsplan
  • Praktiske værktøjer til at styre virksomheden i en foranderlig og kompleks virkelighed
  • Identifikation af nye forretningsmuligheder og udvikling af en plan, der styrker virksomhedens robusthed

Formålet er at gøre det mere tilgængeligt for SMV’er at arbejde strategisk med kriseparathed og sikre forretningens kontinuitet – også i uforudsigelige tider.

OM SMV:PRO

SMV:PRO er en del af Virksomhedsprogrammet og drives af Danmarks seks Erhvervshuse og Center for Ejerledede Virksomheder på CBS - Copenhagen Business School. 

Formålet med SMV:PRO er at hjælpe en bred gruppe af virksomheder med ledelse, organisation og strategi.

Kontakt

Forsvar og Beredskab

Thomas Nissen

Fagchef for Forsvar & Beredskab