Få eksklusiv indsigt med ny analyse: Sådan udvikler e-handlen sig i Europa
Den europæiske e-handel har igen fået medvind. Efter et par år med stilstand viser den nye “European E-commerce Report 2025”, at e-handlen i Europa voksede med 7% i 2024 – fra 765 til 819 mia. euro. Dansk Erhvervs medlemmer får eksklusiv adgang til analysen her.
Rapporten giver et unikt indblik i udviklingen på tværs af 38 europæiske lande, herunder Danmark, og sætter fokus på både vækst, udfordringer og de nyeste tendenser.
Mens den samlede europæiske e-handel voksede med 7 pct., er billedet mere nuanceret i de forskellige regioner og lande. Østeuropa oplevede den største fremgang med hele 18 pct vækst, mens Vesteuropa voksede med 5 pct.
Hvad kan du bruge analysen til?
Med analyse, som er eksklusiv for Dansk Erhvervs medlemmer, kan du dykke ned i både regioner og enkelte lande og undersøge, om det kan være et potentielt marked for dig.
Du bliver også klogere på befolkningsgrupperne, og du bliver dermed i stand til at træffe bedre beslutninger.
Du kan læse en light-udgave af analysen via dette link og som medlem af Dansk Erhverv kan du logge ind og finde den fulde analyse nederst på siden.
Du skal være logget ind for at få adgang til artiklen
Det er kun medlemmer af Dansk Erhverv, der har adgang til vores artikler og værktøjer.
Det er kun medlemmer af Dansk Erhverv, der har adgang til vores artikler og værktøjer.
Kontakt
