Nye EU-regler på vej: Her er status på forbuddet mod destruktion af usolgte tekstiler – og hvad virksomheder skal være opmærksomme på
EU-Kommissionen har præsenteret et opdateret forslag til regler, der forbyder destruktion af usolgte tekstilprodukter som tøj, sko og tilbehør. Forslaget præciserer, hvornår virksomheder alligevel kan destruere varer, og skærper dokumentationskravene. Her får du et overblik over de vigtigste ændringer og næste skridt i processen.
EU-Kommissionen har præsenteret et opdateret forslag til regler, der skal forbyde destruktion af usolgte tekstilvarer. Reglerne gælder for tøj, tilbehør og fodtøj og er en del af Ecodesign-forordningen (ESPR). Det seneste udkast blev fremlagt den 12. september 2025 i Ecodesign Forums undergruppe.
Hvad er ændret i undtagelserne?
Der er justeret på de tilfælde, hvor virksomheder alligevel kan destruere varer:
- Immaterielle rettigheder: Gælder nu også, hvis der er truffet afgørelse i en alternativ tvistløsningsproces (ADR), ikke kun ved domstolsafgørelser.
- Produkter under licens: Krav om, at licensen beskytter immaterielle rettigheder, og at virksomheden kan dokumentere, at destruktionen er proportionel.
- Uegnet til formål: Lempet til kun at dække teknisk uegnethed til reparation.
- Donation: Præciseret, at undtagelsen gælder, når produkter ikke kan accepteres til donation.
Dokumentationskrav
Virksomheder, der benytter undtagelserne, skal kunne dokumentere deres beslutning:
- Dokumentation skal gemmes i 5 år (tidligere 10).
- Flere produkter kan samles i samme dokumentation, hvis de har samme forhold.
- Myndigheder kan kræve materialet udleveret med 30 dages varsel.
- Der skelnes mellem produkter, der er uacceptable for forbrugere (pga. tekniske/økonomiske barrierer for reparation), og produkter, der er uegnede til formål (teknisk umulige at reparere).
Proces og næste skridt
Forslaget blev præsenteret den 12. september 2025 og forventes snart sendt til afstemning i medlemsstaternes ekspertkomité. Hvis det bliver vedtaget, offentliggøres reglerne i EU-Tidende og træder i kraft 20 dage senere
Kontakt

Handel
Marie Josephine Mustelin
Fagchef for grøn omstilling i tekstilbranchen

Miljø
Andreas Hastrup Clemmensen
Fagchef for Cirkulære materialer, produkter og emballager