Spring til indhold

Hver tredje unge forbruger har købt kopivarer: Sådan kan vi bremse problemet

07. september 2026

Køb af kopivarer er udbredt blandt unge, viser en ny undersøgelse. Det udfordrer virksomhedernes konkurrenceevne og kalder på politisk handling. Derfor foreslår Dansk Erhverv tre ting, der kan bremse problemet.

unge forbrugere
Unges forbrug af kopivarer er et problem for danske virksomheder. Derfor arbejder Dansk Erhverv for at gøre det ulovligt at købe kopivarer. 

Knap hver tredje danske forbruger mellem 15 og 24 år har bevidst købt kopiprodukter inden for det seneste år.

Det viser en ny undersøgelse fra Patent- og Varemærkestyrelsen, der kortlægger unges køb af kopivarer og årsagerne bag. Undersøgelsen kommer i kølvandet på en stor nordisk undersøgelse, der viste, at 3 ud af 4 forbrugere ikke tager afstand fra at købe kopivarer.

Kopivarer rammer virksomhedernes forretning
Køb af kopivarer er et stort problem for virksomhederne. Når svindlere kopierer design, brand eller produkter, krænker de virksomhedernes IP-rettigheder og udhuler værdien af det arbejde, virksomheden har lagt i udvikling og markedsføring.

Samtidig skaber kopivarer ulige konkurrence. Virksomheder, der investerer i nye produkter og følger reglerne, skal konkurrere med ulovlige kopier, mens det særligt for mindre virksomheder er både dyrt og tidskrævende at håndhæve deres rettigheder.

Undersøgelserne bekræfter derfor behovet for at gøre det sværere at købe kopivarer og lettere for virksomhederne at beskytte sig.

Unge og kopivarer

Analysen fra Patent- og Varemærkestyrelsen kortlægger de 15-24-åriges køb af kopivarer. Analysen viser blandt andet

  • At 30 % har bevidst købt en kopivare det seneste år. Blandt de 15-17-årige er andelen 37 %.
  • At 58 % køber kopivarer, fordi de er billigere, mens 34 % svarer, at de ikke har råd til originalen. 27 % oplever ingen væsentlig forskel i kvaliteten.
  • At 54 % af køberne har købt tøj og accessories. Derefter følger sko (27 %), smykker og ure (23 %) samt kosmetik og plejeprodukter (23 %).
  • At 58 % af køberne har oplevet negative konsekvenser. Dårlig kvalitet er det mest udbredte problem, men nogle har også oplevet manglende levering, sundhedsproblemer, svindel eller sikkerhedsproblemer.

Om analysen: Epinion har gennemført en repræsentativ undersøgelse blandt 1.019 danskere mellem 15 og 24 år samt 12 kvalitative interviews med unge, der køber kopivarer.

Straf og destruktionsgebyr: Det foreslår Dansk Erhverv
I dag er det som udgangspunkt ikke ulovligt for private danskere at købe kopivarer til eget brug. Det ønsker Dansk Erhverv at ændre.

Når kopivarer er blevet så nemme at finde og købe, er det ikke længere nok kun at gå efter producenterne og sælgerne. De befinder sig ofte uden for dansk og europæisk jurisdiktion og kan derfor være vanskelige at håndhæve reglerne over for. Dansk Erhverv ønsker derfor, at bevidste køb af kopivarer skal kunne sanktioneres, ligesom det allerede sker i flere andre EU-lande. Det skal simpelthen være ulovligt at købe kopivarer – og det skal være muligt at straffe dem, der bevidst gør det.

Vi arbejder også for, at køberen skal betale et destruktionsgebyr, når kopivarer tilbageholdes i tolden. I dag er den byrde pålagt rettighedshaveren, altså den virksomhed, der får varer kopieret. Dermed bliver virksomheden dobbelt ramt.

Platformene skal tage større ansvar
Undersøgelsen viser, at knap hver fjerde kopi-køb sker på onlinemarkedspladser. Her kan produkter fra tusindvis af sælgere uden for EU nå direkte frem til danske forbrugere, uden at produkterne lever op til EU’s lovgivning. Disse produkter skal med andre ord ikke være lovlige i salgssituationen, men kan blot risikere at blive taget ud til toldbehandling, hvor toldmyndighederne kan konstatere, at der er tale om et kopiprodukt.

Det understreger behovet for at placere et langt større ansvar hos platforme som Temu. Onlinemarkedspladserne skal ikke kunne slippe afsted med blot at formidle salget. De skal også have ansvar for, at de produkter, der sælges på deres platform til europæiske forbrugere, overholder EU's regler.

Andre læser

Nyhed

Kontrolkøberordningen fortsætter til 2028 – og bøden for førstegangsovertrædelser halveres

Erhvervsstyrelsen kan fortsat bruge unge kontrolkøbere til at kontrollere salget af alkohol, nikotin og tobak i fysiske butikker. Samtidig bliver bøden for en førstegangsovertrædelse halveret. En ny højesteretsdom slår desuden fast, hvornår ordningen ikke må bruges.

Nyhed

Tysker topper: Her handler danskerne oftest på nettet

Selvom Zalando holder fast i førstepladsen blandt danskernes mest benyttede netbutikker, byder toplisten på flere interessante udviklinger. Særligt én af dem er godt nyt for dansk e-handel. Se hele listen og hent E-handelsanalysen for 1. halvår 2026 her.

Kontakt

Handel

Betina Schiønning

Fagchef for Produktregulering og Håndhævelse

Sidste nyt fra Dansk Erhverv i din indbakke

Få seneste nyt om detail- og engroshandel m.v.

Når du tilmelder dig nyheder fra Dansk Erhverv, giver du samtykke til at modtage faglige og politiske nyheder og analyser, samt efter omstændighederne tilbud om kurser, netværk, konferencer og andre events, der i nogle tilfælde leveres af eller i samarbejde med vores partnere. Du vil også kunne modtage information om rabat på produkter og services i vores medlemsfordelsprogram.

Indtast dit fornavn
Indtast dit efternavn
Indtast en gyldig email

Du kan til enhver tid afmelde dig nyhedsbrevet. Læs mere om vores persondatapolitik her.