Spring til indhold

Regionale møder om nye arbejdstidsregler for folkeoplysningsmedlemmer

I samarbejde med AOF Danmark og Daghøjskoleforeningen holder Dansk Erhverv to regionale møder om resultatet for fornyelsen af de forhenværende FOAS-overenskomster - nu hhv. Almen overenskomst og Sprogcenteroverenskomst – med fokus på de nye arbejdstidsregler og uddannelsespuljen.
Event
Møde

Regionale møder om nye arbejdstidsregler for folkeoplysningsmedlemmer

FO Århus, Vester Allé 8, 8000 Aarhus
Gem
Indhold

Vi opfordrer alle medlemmer, der er omfattet af én af de to overenskomster, til at deltage. Det er valgfrit om man deltager i København eller Århus.

Programmet for dagen:

  • Oplæg v. Dansk Erhverv om overenskomstresultatet med fokus på de overenskomstmæssige rammer for tilrettelæggelse af arbejdstiden samt decentraliseringen af uddannelsespuljen
  • Oplæg v. AOF Danmark og Daghøjskoleforeningen om de lokale muligheder for arbejdstilrettelæggelsen i sektorspecifik kontekst
  • Oplæg til gruppearbejdet: Hvilke tanker skal man gøre sig lokalt? Hvordan implementeres de nye muligheder i arbejdstidsplanlægningen?
  • Sektoropdelt gruppearbejde – inspiration og sparring
  • Fælles afrunding og evt. generelle spørgsmål udledt af gruppearbejdet

 

Tilmelding til mødet i København Tilmeldingslink

Kontakt

Kursus- og eventafdelingen

Ansættelsesret - Rådgivning / Velfærd

Sara Maj Theede

Chefkonsulent, advokat