Regionale møder om nye arbejdstidsregler for folkeoplysningsmedlemmer
I samarbejde med AOF Danmark og Daghøjskoleforeningen holder Dansk Erhverv to regionale møder om resultatet for fornyelsen af de forhenværende FOAS-overenskomster - nu hhv. Almen overenskomst og Sprogcenteroverenskomst – med fokus på de nye arbejdstidsregler og uddannelsespuljen. 
                                        Event
                                
                        Møde
                
            Regionale møder om nye arbejdstidsregler for folkeoplysningsmedlemmer
                
                
                    
                        Dansk Erhverv, Børsen, Slotsholmsgade, 1217 København K
                    
                
            
                    Gem
    
    
Indhold
    Vi opfordrer alle medlemmer, der er omfattet af én af de to overenskomster, til at deltage. Det er valgfrit om man deltager i København eller Århus.
Programmet for dagen:
- Oplæg v. Dansk Erhverv om overenskomstresultatet med fokus på de overenskomstmæssige rammer for tilrettelæggelse af arbejdstiden samt decentraliseringen af uddannelsespuljen
 - Oplæg v. AOF Danmark og Daghøjskoleforeningen om de lokale muligheder for arbejdstilrettelæggelsen i sektorspecifik kontekst
 - Oplæg til gruppearbejdet: Hvilke tanker skal man gøre sig lokalt? Hvordan implementeres de nye muligheder i arbejdstidsplanlægningen?
 - Sektoropdelt gruppearbejde – inspiration og sparring
 - Fælles afrunding og evt. generelle spørgsmål udledt af gruppearbejdet
 
Tilmelding til mødet i Aarhus: Tilmeldingslink
Kontakt
Kursus- og eventafdelingen
                                        Ansættelsesret - Rådgivning / Velfærd
Sara Maj Theede
Chefkonsulent, advokat