Spring til indhold

Analyse: Er USA stadig mulighedernes land?

For danske virksomheder med de rette løsninger, en klar strategi og modet til at investere er USA stadig et marked, der for alvor rykker på bundlinjen. Her er fire områder med særligt potentiale.

Dansk Erhverv Magasinet 03 | 2025: Mulighedernes tid

Analyse af: Søren Friis Larsen, Dansk Erhvervs landechef i USA
Foto: Getty Images

Mange er blevet overrasket over rækkevidden af Trumps forandringer og initiativer i anden præsidentperiode. Hans projekt har mere retning og langt større gennemslagskraft. Hans greb om magten er stærkere og mere ambitiøst.

Højere told, amerikansk energidominans, massedeportationer, skattelettelser, offentlige besparelser og en re-industrialisering af US. Der er naturligvis nuancer under alle overskrifterne, men USA er et andet marked end det tegnede til at blive under Biden.

USA er ikke længere en ensartet spilleplads for udenlandske virksomheder, og den politiske kurs kan ændre sig hurtigt. Men for danske virksomheder med de rette løsninger, en klar strategi og modet til at investere i tilstedeværelse, er USA stadig et marked, der for alvor rykker på bundlinjen.

Det gælder om at handle hurtigt, målrettet og med fuld forståelse for de nye spilleregler. Det kræver en mere selektiv tilgang til det amerikanske marked end tidligere – med skarpt fokus på de sektorer, regioner og kundesegmenter, hvor rammevilkårene stadig understøtter vækst.

Her er fire områder med særligt potentiale for danske virksomheder i USA:

Fire områder med særligt potentiale for danske virksomheder i USA

1. AI-boom
Det aktuelle boom i kunstig intelligens er det nok tydeligste eksempel på, at USA flytter sig med hastige skridt. En del af energien vil komme fra vedvarende kilder – afhængig af lokale prioriteter. Hyperskalering af datacentre båret af eksplosionen i brug af AI, machine learning og cloud computing er en væsentlig økonomisk drivkraft både nationalt og særligt lokalt.

Nye datacentre kræver massive investeringer i energiproduktion, udbygning af forsyningsnettet og anden lokal infrastruktur, og de massive vækstrater i behovet for kapacitet rummer også muligheder, hvis man har innovative løsninger, der kan understøtte behov for køling, energieffektivitet, sikkerhed, mv.

Dertil kommer alle de muligheder, der ligger i selve AI-økonomien. Men væksten ledsages også af nye krav til datasikkerhed, compliance og ansvarlig brug af AI – et felt, hvor europæisk erfaring med GDPR og dataetik kan være et konkurrenceparameter.

2. Serviceøkonomi med højteknologisk spydspids
Ambitionen om at re-industrialisere USA til trods, så er USA stadigvæk i høj grad en service-økonomi. Langt over 70 pct. af BNP genereres af servicebrancher som finans, sundhed eller it. Her er færre handelsbarrierer for danske leverandører, og kan man stå distancen på et meget konkurrencepræget marked, så er det amerikanske marked også meget åbent for nye aktører.

Kombinerer man dette med en målrettet ”friendshoring”-strategi – hvor danske virksomheder erstatter leverancer fra politisk mindre velsete lande – kan man opnå en direkte adgang til amerikanske værdikæder.

3. Et forsvar under forandring
Krigen i Ukraine har på mange måder blotlagt den sikkerhedsvirkelighed, Vesten befinder sig i. Samtidig har den tydeliggjort, hvordan moderne krigsførelse kræver helt andre teknologier og en anden udrustning, end vi har set hidtil.

Den omstilling tager tid, men den er i fuld gang i det amerikanske forsvar. Her ligger store muligheder for innovative, private virksomheder. Særligt efterspørges teknologi, der kan styrke forsyningskæder, cybersikkerhed og droner – områder, hvor danske leverandører kan positionere sig.

4. Ny sundhedsdagsorden
Fedmeepidemien er ikke afblæst i USA endnu og generelt betyder befolkningssammensætningen og folkesundheden, at der fortsat vil være et enormt potentiale for lægemidler og andre løsninger på de livsstilssygdomme og kroniske lidelser, som amerikanerne døjer med i stor stil.

Dertil kommer nye muligheder affødt af en voksende udbredelse af telemedicin, og administrationens øgede politiske fokus på affordability, forebyggelse, og samspillet mellem sundhed, ernæring og livsstil.

Her er der også et stærkt forbrugertræk mod forebyggende løsninger, wellness og teknologi, der gør sundhed mere bekvemt – et felt, hvor danske brands med høj kvalitet og troværdighed kan få fodfæste

Læs alle artikler fra Dansk Erhverv Magasinet 03 | 2025

Danmarks rullende erhvervssucces

Transportgiganten DSV har placeret sig på tronen som global leder inden for transport og logistik og som et sandt børsmirakel. I spidsen for det hele står topchef Jens H. Lund, der er sulten på mere. Men den danske og europæiske konkurrenceevne skal styrkes.

Europaminister Marie Bjerre leder EU i en skæbnestund: Vi skal styrke Europas konkurrenceevne

Europaminister Marie Bjerre vil bruge EU-formandskabet på at styrke Europas konkurrenceevne og gøre op med det, hun kalder en eksistentiel krise. Læs interviewet her.

Kasper vogter 700 milliarder pensionskroner, men han er ikke bekymret for Trumps uforudsigelighed

Trumps toldplan fik danskeres pensionsformuer til at falde drastisk, men investeringsdirektør i PFA Pension, Kasper Lorenzen, er ikke bekymret for store udsving i fremtiden. Det skyldes især én læring fra Trumps nuværende præsidentperiode.

Danmark er i bund på grøn strøm. Men Schneider Electric har fundet løsningen

Danmark er blandt de mindst elektrificerede lande i Europa. Det er et wakeupcall, som kræver politisk handling nu – for elektrificering er nøglen til en stærkere konkurrenceevne, grøn omstilling og sikkerhed. Schneider Electric leverer løsningerne, og du kan gøre dem kunsten efter.

TDC Net, KMD og Atea: Sådan styrker vi Danmarks digitale forsvar

Cybertruslen mod danske virksomheder og kritisk infrastruktur er konkret, konstant og alvorlig. Hver dag bliver der gjort tusindvis af forsøg på at kompromittere systemerne, og hvis det værst tænkelige scenarie bliver virkelighed, kan samfundet lægges ned på få minutter. Derfor spiller virksomheder som TDC Net, KMD og Atea en afgørende rolle i forsvaret mod de digitale trusler.

130 vikarer hjælper med EU-formandskabet. Christina Nybæk er en af dem

2000 arbejdsgruppemøder og 40 ministerrådsmøder. Det danske EU-formandskab er en logistisk og diplomatisk megamaskine. Derfor har vikarbureauet Moment ansat 130 vikarer, der hjælper ministerierne med afviklingen af formandskabet.

Dansk Erhvervs cheføkonom: Her er prognosen for verdensøkonomien

Det korte svar er nej. For på trods af toldmure og geopolitisk usikkerhed står Danmark overfor en periode med økonomisk vækst – blandt andet drevet af flere investeringer og et voksende privatforbrug, vurderer Dansk Erhvervs cheføkonom.

Analyse: Er USA stadig mulighedernes land?

For danske virksomheder med de rette løsninger, en klar strategi og modet til at investere er USA stadig et marked, der for alvor rykker på bundlinjen. Her er fire områder med særligt potentiale.

Se billederne: Danske Hospitalsklovne gør en kæmpe forskel for syge børn og unge

Kom med indenfor på børne- og ungeafdelingen på Sjællands Universitetshospital i Roskilde, hvor de to hospitalsklovne Otto og Diamanda er på klovnevagt. De gør en kæmpe forskel for syge børn og unge og giver dem et frirum til sjov og leg.

Kom med i klovnbulancen: Nyt partnerskab mellem erhvervsliv og Danske Hospitalsklovne

I starten af 2026 ruller en helt ny klovnbulance ud på de danske veje for at skabe mere fleksibel hjælp til syge børn. Klovnbulancen er et partnerskab mellem Danske Hospitalsklovne, flere danske virksomheder og Aarhus Universitetshospital.

Må man opsige en medarbejder, der er sygemeldt? Få svaret her

Hos Dansk Erhverv oplever vi ofte, at virksomheder har en opfattelse af, at en sygemeldt medarbejder ikke kan opsiges. Sygdom giver som udgangspunkt ikke i sig selv medarbejderen en særlig beskyttelse mod opsigelse, men der er flere forhold, man skal være opmærksom på, inden en eventuel opsigelse. Her kan du blive klogere på reglerne for opsigelse af sygemeldte medarbejdere.

CFO i Søstrene Grene: Magien sker, når tal møder virkelighed

CFO-rollen er under hastig forandring, og den geopolitiske usikkerhed stiller øgede krav til rollen. Det mener CFO i Søstrene Grene, Jo Svendsen, der prioriterer at komme ud i virksomheden og lære den at kende fra alle vinkler.

Brug Dansk Erhverv i USA

Har din virksomhed spørgsmål om USA? Dansk Erhvervs eksperter sidder klar til at vejlede og rådgive

EU & Internationalt

Søren Friis Larsen

Landechef, USA

EU & Internationalt

Michael Bremerskov Jensen

Fagchef for Global Markedsudvikling