;
Gemt

Virksomheder vil fokusere mere på kødfrie fødevarer

Dansk Erhvervs undersøgelse blandt vores medlemmer, der beskæftiger sig med fødevarer, viser, at 65 pct. ønsker at fokusere mere på kødfrie fødevarer. Den primære motivation er at bidrage til den grønne omstilling, men udfordringen er, at de kødholdige fødevarer performer bedre.

Analyse

MAJ 2025

Der er et tiltagende fokus på de klima- og sundhedsmæssige konsekvenser ved et stort indtag af kød/kødholdige fødevarer, bl.a. fordi produktionen af disse generelt har et højt klimaaftryk sammenlignet med kødfrie fødevarer som grøntsager, frugter, bælgfrugter og kornprodukter. Det ses bl.a. i Fødevarestyrelsens kostråd, som i 2021 blev opdateret med bl.a. anbefalinger om, at danskerne i større grad skal fravælge kød til fordel for planterige fødevarer samt bælgfrugter og fisk.

Dansk Erhverv har i den forbindelse undersøgt, hvor mange af vores medlemmer, der beskæftiger sig med fødevarer, som ønsker at fokusere mere på kødfrie fødevarer, end de gør i dag. Vi har også undersøgt deres motivation og udfordringer.
Virksomhederne i undersøgelsen dækker bredt over både detailhandel, engroshandel, hoteller mv.

65 pct. ønsker at fokusere mere på kødfrie fødevarer
Undersøgelsen viser, at 65 pct. af virksomhederne i høj, nogen eller mindre grad ønsker at fokusere mere på kødfrie fødevarer, end de gør i dag. Det gælder særligt de virksomheder, som i dag beskæftiger
sig mest med kød/kødholdige fødevarer (83 pct.) i forhold til dem, som i dag beskæftiger sig mest med kødfrie fødevarer (40 pct.).


Virksomhederne vil gerne bidrage til den grønne omstilling og klimabevidst forbrug ved øget fokus på kødfrie fødevarer
Den primære motivation til at fokusere mere på kødfrie fødevarer er for at bidrage til den grønne omstilling (55 pct.). Derudover vil virksomhederne gerne gøre det nemt for forbrugerne at træffe det klimabevidste valg (49 pct.).

De største udfordringer for virksomheder, der i høj, nogen eller mindre grad ønsker at fokusere mere på kødfrie fødevarer, er manglende efterspørgsel. Det svarer 55 pct. Den næststørste udfordring er, at der er større risiko for madspild ved kødfrie fødevarer ift. kød/kødholdige fødevarer (40 pct.).

Virksomheder vil fokusere mere på kødfrie fødevarer

pdf

Download

Kontakt

Analyse

Mads Haarbo

Analytiker
Handel

Saoirse McKeever Andersen

Fagchef for fødevarer