{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
Et flertal af danskerne (55 pct.) har prøvet at bruge ChatGPT eller andre avancerede sprogmodeller. Det er mere end en fordobling siden 2023, hvor andelen var 21 pct. Brugen er størst blandt unge mellem 18-29 år.
SEPTEMBER 2025
Siden lanceringen af ChatGPT i 2022 har interessen for sprogmodeller været massiv. En undersøgelse fra Danmarks Statistik viser, at 48 pct. af befolkningen (16-74 år) har brugt generativ AI inden for de seneste tre måneder – det gælder særligt blandt unge i alderen 16-24 år. Dansk Erhvervs analyse fra 2023 viste, at 21 pct. af danskerne (18+ år) havde prøvet ChatCPT eller andre sprogmodeller.
Dansk Erhverv har derfor undersøgt, hvordan danskernes brug af ChatGPT eller andre sprogmodeller har udviklet sig siden da, og hvilke grupper der især bruger teknologien.
Mere end dobbelt så mange danskere har brugt ChatGPT eller andre sprogmodeller siden 2023
Over halvdelen af danskerne over 18 år (55 pct.) har prøvet at bruge ChatGPT eller andre sprogmodeller. Det er mere end dobbelt så mange som i 2023, hvor andelen var 21 pct.
Omkring hver tredje dansker (32 pct.) har hørt om ChatGPT eller andre sprogmodeller, men har endnu ikke prøvet nogen. I 2023 var andelen 43 pct. Samtidig er andelen af danskere, der ikke har hørt om ChatGPT eller andre sprogmodeller faldet markant – fra 31 pct. i 2023 til 8 pct. i 2025.
Særligt unge bruger sprogmodeller
Der er tydelige forskelle i danskernes brug af ChatGPT eller andre sprogmodeller på tværs af aldersgrupper. I aldersgruppen 18-29 år har hele 84 pct. prøvet ChatGPT eller andre sprogmodeller. Det er signifikant flere end i de øvrige aldersgrupper. Blandt de 60+-årige har 27 pct. prøvet det, mens 50 pct. har hørt om det, men ikke prøvet det.