{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
Danmarks Statistik har fredag offentliggjort nye tal for udviklingen i de danske forbrugerpriser i juli.
Dagens økonomiske kommentar af økonom Kristian Skriver Sørensen
Tallene viser, at forbrugerpriserne steg med 0,8 pct. i juli sammenlignet med juni – det er en kraftig stigning i priser, når vi også sammenholder med juni, hvor priserne faldt med små 0,1 pct. På trods af den kraftige stigning i priserne i juli, så er inflationen (årlige prisstigninger) uændret på 1,1 pct. Det skyldes, at forbrugerpriserne steg kraftigt i juli måned sidste år som følge af bl.a. stigende priser på fødevarer, pakkerejser og energipriser. Vi havde egentlig forventet, at forbrugerpriserne ville falde en smule i juli, fordi vi ikke forventede store månedlige stigninger her i juli, men det så vi altså. Det skyldes, at priserne på især sommerhusleje, charterrejser og flyrejser er steget i juli.
I løbet af det sidste år er det brændstofpriserne, der har haft det største bidrag til inflationen. Brændstofpriserne er i løbet af det sidste år steget med hele 13,5 pct. Det er som følge af stigende oliepriser på verdensplan. Det betyder, at det i år har været betragtelig dyrere for mange familier at tage på den lange kør-selv-ferie til Sydeuropa.
En inflation på 1,1 pct. er i den lave ende set i et historisk perspektiv, men inflationen har været lav over de seneste år. Så sent som i marts havde vi en inflation på 0,5 pct. Vi oplever i øjeblikket pæn økonomisk fremgang herhjemme – normalt ville et opsving give et opadgående pres på priserne, men det er først nu, vi så småt begynder at se det herhjemme.
Når vi sammenholder inflationen med udviklingen i lønningerne, kan vi se, at i løbet af det sidste år er lønnen steget betydeligt mere end priserne. Lønnen er nemlig steget med 2,3 pct. (1. kvartal 2018 sammenlignet med 1. kvartal 2017). Lønmodtagerne har dermed i løbet af det sidste år oplevet pæn fremgang i reallønnen – lønstigning når der er taget højde for prisstigninger. Det peger dermed – ligesom en række andre gode nøgletal, vi får i øjeblikket – i retning af stigende privat forbrug herhjemme.