{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
07. oktober 2021
Fonden er oprettet på initiativ af Europa-Kommissionen og gennemføres af EUIPO med det formål at støtte og styrke virksomheder i 1) udviklingen af deres IP-strategier og 2) beskyttelsen af deres IP-rettigheder på nationalt plan, regionalt plan eller EU-plan.
Hvad kan man søge om?
Der kan søges om tilskud til følgende 2 tjenester:
Således udgør tilskuddet enten 50 eller 75 pct. af grundgebyret, der skal betales i forbindelse med en ansøgning. Refundering gælder både nationale- og EU-ansøgninger. SMV’erne kan maksimalt modtage op til € 1.500 i tilskud, ligesom der kun kan ansøges én gang. Det er ikke et krav om at ansøgningen skal vedr. én specifik tjeneste og der eksempelvis både søges om tilskud til design- og varemærkeansøgninger i kombination.
Hvem kan søge?
Enhver virksomhed, der er omfattet af EU's officielle definition på en SMV, kan søge om støtte til de ovenfor nævnte tjenester i én af i alt seks fastsatte tidsrammer i 2021.
Den sjette og sidste tidsramme i 2021 startede den 1. oktober og løber måneden ud. Det er således stadig muligt at søge støtte i det igangværende år.
Inden du søger
Selvom virksomheder omfattet af EU's officielle definition på en SMV er ansøgningsberettigede, anbefales enhver virksomhed alligevel at gennemgå en tjekliste med 7 spørgsmål inden de søger. For at kunne modtage refundering, skal virksomheden nemlig kunne svare ”ja” til alle 7 spørgsmål, der er udarbejdet af EUIPO. Spørgsmålene kan findes her, sammen med yderligere information om ansøgningsprocessen.