{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
23. oktober 2023
Det er glædeligt nyt, at optimismen blandt forbrugerne tiltager en smule i oktober. Det kommer ovenpå nedgang i august og september.
Det er godt nyt for de danske detailbutikker, fordi bedringen i optimismen kommer kort tid inden julehandlen, der er årets vigtigste måneder for detailhandlen. Tal fra Danmarks Statistik viser, at cirka 19 pct. af detailhandlens omsætning sker i november og december.
Julemånederne er meget vigtige måneder for mange detailbutikker. For detailhandlen er det glædeligt nyt, at forbrugerne optimisme igen er i fremgang kort tid før julehandlen.
Forbrugernes optimisme er markant bedre end tidligere, fordi inflationen er normaliseret, og samtidig har den rekordhøje beskæftigelse sikret stabilitet omkring indkomsterne. I august krydsede lønmodtagerbeskæftigelsen for første gang 3 millioner personer. Alene siden årsskiftet er lønmodtagerbeskæftigelsen steget med 27.000 personer.
Bedringen i forbrugertilliden kan også ses i privatforbruget, der er steget i både første og andet kvartal. Forbrugerne er igen begyndt at bruge flere penge ovenpå et hårdt 2022, hvor forbrugerne holdt igen pga. høj inflation og økonomisk usikkerhed.
Selvom forbrugernes optimisme er i bedring, er der lang vej igen før forbrugerne er lige så optimistiske som før inflationskrisen.